Home » diğer » 90’larda Efsane Olan Şeyler
futbolcu kartları, atari, paten

90’larda Efsane Olan Şeyler

90’lı yıllar birçok kişinin hala hatırladığında yüzünde gülümseme oluşturan yıllardır. Bunun sebebi de henüz teknolojinin hayatımızın merkezine girmediği son yıllar olmasıdır. İşte 90’lı yıllarda efsane olup günümüzde rastlanmayan bazı şeyler.

Tetris

Tetris 90’larda çocukların en çok vaktini geçirdiği oyunlardan bir tanesiydi. El atarisinde bulunan bu oyunda özellikle çocuklar uzun çubuğu bekledikleri kadar hiçbir şeyi beklememişlerdir.futbolcu kartları, atari, paten

Atari

Atariler 90’lı yıllarda oldukça modaydı. Neredeyse her evde bulunurdu ve çok oynamaktan dolayı da adaptörler sürekli patlardı. 9.999.999 games in 1 sloganıyla satılan kasetler bizi çok umutlandırsa da genellikle sadece içerisinde 5-10 oyun arası bir oyun olurdu ve tabii ki bu oyunlar arasında Mario her zaman favoriydi.

Hulahop

Genellikle mahallede kız çocuklarının oynadığı bir oyundu. Daireyi kalçanızla çevirmeye çalışırdınız. Öğrenenler için basit gibi gözükse de birçok kişi bu halkayı çevirme konusunda pek başarılı değildi.

Futbolcu Kartları

Özellikle futbol sever erkekler için bu kartların önemi oldukça büyüktü. Futbolcuların özellikleri, piyasa değerleri gibi birçok şeyi bu kartlardan öğrenmek mümkündü. Genellikle sakızlarla birlikte satılan futbolcu kartlarıyla aynı zamanda oyun da oynanırdı ve karşı tarafın bu şekilde kartlarını almaya çalışırdık.

Çim Adam

Evlerin vazgeçilmezi çim adamlar olmuştu. Öyle ki birçok kişi çim adamları satın alırdı. Fakat daha sonrasında satın almak yerine külotlu çorap, talaş ve çim tohumuyla birlikte evlerde kendimiz yapmaya da başladık.

Kaset Doldurma

O zamanlar için müzik severlerin işi de zordu. Çünkü şimdiki gibi istediğiniz bir müziği anında dinlemek pek mümkün değildi. Bu sebepten dolayı da kasetleri ya kendi imkanlarımızla doldurur ya da mahallede yer alan kasetçilerden doldurma işlemini yapardık.

Paten

Günümüzde de paten kullanan kişiler olsa da tabii ki 90’lardaki kadar aktif bir şekilde kullanıldığını söylemek mümkün değil. 90’lı yıllarda nerdeyse 2 çocuktan 1’inde paten ve kaykay mutlaka bulunurdu.

Bu ve bunun gibi birçok materyal 90’lı yılların bitmesiyle ve teknolojinin hayatımıza girmesiyle hayatımızdan çıksa da hala hatırladığımız zaman yüzümüzde gülümseme oluşturmaya devam ediyor.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir