Home » sağlık » Ağız Kanseri Belirtileri ve Tedavisi
ağız kanseri, ağzı kanseri tedavisi, ağız kanseri belirtisi

Ağız Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Semptomlar

Ağızda ve dudaklarda beyaz, kırmızı-beyaz lekeler ve yaralar şeklinde kendini gösterir. Beyaz noktalar “lökoplaki” olarak adlandırılır ve kötü huylu dönüşüm gösterebilen lezyonlardır. Kırmızı ve beyaz lekeler “eritrolökoplaki” olarak adlandırılır ve kanser riski daha yüksektir.ağız kanseri, ağzı kanseri tedavisi, ağız kanseri belirtisi

Ağızda ve dudaklarda iyileşmeyen yaralar

Tekrarlayan kanamalı yaralar

Sebepsiz diş kaybı

Yutma güçlüğü

Boyunda şişlik veya kitle

Kulak ağrısı

Teşhis yöntemleri

Tüm kanserlerde olduğu gibi ağız ve dudak kanserlerinin tedavisinde de erken teşhis hayati önem taşımaktadır. Kanserin erken teşhis edilebilmesi için doktorunuz ve diş hekiminizle düzenli kontroller yaptırmanız faydalı olacaktır.

Muayene sırasında doktor; Ağızda, dilde, yanaklarda, diş etlerinde veya ağız ve dudakların dibinde şüpheli bir yara veya şişlik görürse biyopsi ister. Lokal veya genel anestezi altında toplanacak doku parçası mikroskop altında incelenir ve kanser hücreleri açısından kontrol edilir.

Kanser hücreleri bulunursa hastalık, tümörün yayılmasına ve diğer organlara yayılma olasılığına karşı konur. Bunun için yeni anketler yapmak gerekiyor.

Bir tedavi planı hazırlayın; Direkt radyografiler, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme gibi radyolojik incelemeler, endoskopik incelemeler ve laboratuvar incelemeleri gereklidir. Ağız kanserinin erken teşhisi ile yüzde 90 oranında iyileşme sağlanır.

Tedavi yöntemleri

Kanser ilaç tedavisi olarak da bilinen kemoterapi, kanser hücrelerinin yayılmasını önlemek için ilaçlar kullanır. Bazen ameliyat ve radyasyon tedavisi ile birlikte kullanılır. Kemoterapide kullanılan ilaçların çeşitli yan etkileri vardır. Geçici de olsa karaciğer ve böbrekler üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Bu nedenle, karaciğer ve böbrek fonksiyonlarının bozulmadığı hastalara kemoterapi uygulamaya çalışırlar.

Diğer bir yan etki ise hastanın saç dökülmesidir. Ancak bu geçici bir durumdur. Saç, tedaviden sonra tekrar uzar. En sık görülen yan etkiler mide bulantısı ve kusmadır. Bu yan etkilere iştahsızlık ve halsizlik eşlik edebilir. Kemoterapi ilaçları da geçici olarak bağışıklık mekanizmasını zayıflattığı için hasta enfeksiyonlara karşı savunmasız hale gelebilir. Bu nedenle çok dikkatli kullanılması gereken bir tedavi türü olarak tanımlanmaktadır.

Cerrahi

 Ayrıca, tümörün kendisinin veya bitişik dokuların çıkarılması gerekiyorsa lenf düğümlerinin temizlenmesini de içerir. Yeme güçlüğü nedeniyle cerrahi işlemden sonra bir süre ağrı kesici gerekebilir. Özellikle şişlik ve doku şişmesinin iyileşmesi birkaç hafta sürebilir. Bu süre zarfında uygun diyet programları uygulanarak beslenme zorlukları aşılabilir. Tedaviyi sağlayan ekip; Hasta, cerrahi iyileşmeden sonra radyasyon tedavisine mi yoksa kemoterapiye mi devam edeceğine karar verir.

Radyasyon tedavisi

Aslında; Yüksek enerjili ışınların ağız ve boğaz üzerindeki etkisi kanser hücrelerini yok ederek kanserin yayılmasını engellemek olarak açıklanabilir. Radyasyon tedavisi dozları, tümörün büyüklüğüne ve konumuna göre belirlenir.

En sık görülen yan etkiler şunlardır: Ağız kuruluğu, diş kaybı, boğaz ağrısı, diş etlerinde kanama ve ağrı, ağız yaralarının tutulması, lokal enfeksiyonlar, çene eklemlerinde sertlik, koku ve tat değişiklikleri, küçük yanıklar ve cilt yorgunluğu. Tedavi sırasında hastanın ağız boşluğuna özenle bakılmalıdır. Tüm yan etkilere rağmen KBB doktoru, hastanın uygun destekleyici bakımla süreci atlatmasına yardımcı olabilir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir