Home » sağlık » Ağız Sağlığı Nedir? Neden Önemli?
ağız sağlığı, ağız sağlığını koruma, ağız sağlığı nasıl korunur

Ağız Sağlığı Nedir? Neden Önemli?

Ağız hayatımızı devam ettirmemizi sağlayan en önemli organımızdır. Yemek yemek, çay içmek, sevdiğimiz şeyleri tüketmek için ağız sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Beslenmemizi istediğimiz gibi yapamadığımızda mutlu olamaz ve hayattan zevk alamayız. Ağız içinde, dil, dişler, damak vardır. Her biri yemek yerken, konuşurken ve gülerken farklı vazifeler yapar. Öpüşmek gibi hayatımızda önemli bir yere sahip olan eylem için bile ağız ve dudaklarımıza ihtiyacımız vardır. Kısacası ağzımız her şeyimiz ve ona çok iyi bakmamız gerekir. Ağzımıza iyi bakmadığımızda birçok sorun yaşarız.ağız sağlığı, ağız sağlığını koruma, ağız sağlığı nasıl korunur

Ağız Sağlığını Bozan Davranışlar Nelerdir?

Ağız ve diş bakımını doğru yapmamak ağız ve diş sağlığını bozar. Örneğin tatlı, şeker yedikten sonra veya yemeklerden sonra diş fırçalama alışkanlığı yoksa dişleriniz çürür. Ağız içerisinde bakteri oluşur ve bu bakteriler hastalıklara ve kötü kokulara neden olur. Dişlerinizi günde en az iki kere ortamınız uygunsa her yemekten sonra mutlaka doğru bir şekilde fırçalarsanız ağız sağlığınızı yüksek ölçüde korumuş olursunuz. Dişlerinizi farklı amaçlar doğrultusunda kullanmak da ağız sağlığınızı bozar. Örneğin kapak açmak, ceviz veya fındık kırmak dişlerinizin zayıflamasına ve kırılmasına neden olur. Ana dişler her zaman yapma dişlerden daha iyidir. Bu yüzden onlara çok iyi bakmalısınız. Elinizde olan durumlarda dişlerinizi sıkmamaya ve gıcırdatmamaya dikkat edin. Geceleri uykuda diş gıcırdatanlar için diş hekimleri diş silikon diş kalıpları hazırlamakta. Bunları kullanabilirsiniz.

Aşırı Sıcak ve Soğuk Tüketimi Ağız Sağlığını Bozar

Aşırı soğuk ve sıcak tüketimi hem diş etlerinize hem de dişlerinize zarar verir. Aşırı sıcak ve soğuk ağız içerisindeki hücre ve yapılara zarar verir. Sigara, alkol ve kafein tarzı içecekler de ağız sağlığınızı bozacak beslenme şekilleridir. Bu alışkanlıklar sağlık açısından zarar verdiği kadar estetik açıdan da zarar verir. Diş renginiz bozulur, cildiniz matlaşır ve renk değişimine uğrar. Ağız ve diş sağlığınızı korumak için belli aralıklarda diş hekimine gidin. Diş ve ağız içi kontrollerinizi yaptırın. Doktorun önerilerine mutlaka uyun. Dişinizde çürük varsa mutlaka tedavi için hekime gidin.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir