Home » güzellik-bakım » Ağız ve diş bakımında yapılması gerekenler
ağız bakımı nasıl yapılmalı, diş bakımında yapılması gerekenler, ağız bakımında yapılması gerekenler

Ağız ve diş bakımında yapılması gerekenler

Ağız bakımı herkes için oldukça önem teşkil ediyor. Fakat önemli olan doğru ağız ve diş bakımını yapılmasıdır. Doğru ürünleri kullanmak ve işlemleri doğru uygulamak kadar hangi işlemleri yapabileceğinizi de iyi bilinmelidir. Ağız ve ya diş bakımı yalnızca diş fırçalamaktan ibaret değildir. Tamamlayıcı işlemler olmadığı sürece ağız temizliğiniz tamamlanmış olmamaktadır.ağız bakımı nasıl yapılmalı, diş bakımında yapılması gerekenler, ağız bakımında yapılması gerekenler

Dişler nasıl fırçalanmalıdır?

İlk olarak doğru olarak bilinen bir yanlışı düzeltmemiz gerekiyor. Dişleri fırçalamadan önce diş fırçanızı ıslatmamalısınız. Bu fırça sertliğini yumuşatır. Mercimek büyüklüğünde diş macununu fırçanıza alınız. Fazla macun kullanmak daha temiz dişler olmasını sağlamaz. Ayrıca florlu diş macunları diş yapınızı güçlendirir ve asitli içeceklerin verdikleri zararları önlemektedir. Özellikle diş macunları içerisinde bulunan granüller dişlerin çizilmesine neden oluyor. Bu nedenle büyük granüllü diş macunları kullanılmayınız. Diş fırçası 45 derecelik bir açıyla tutularak diş etinden dişe doğru yuvarlak hareketlerle fırçalanması gerekir. Fırçalamaya ön dişlerden başlayınız. Dişlerin ön ve arka yüzeyleri dikkatle fırçalayınız. Fırçalama işlemi yatay olarak gerçekleştirilmeyin. Elektrikli diş fırçaları diş temizliği için ideal bir üründür. Fırçayı fazla bastırmadan fırçalama işlemini gerçekleşmez. Aşırı bastırma diş minesine zarar verebiliyor.

Diş ipi nasıl kullanılır?

Diş fırçası diş arasında kalan atıkları yeteri kadar temizlenmemektedir. Bu nedenle diş arasında kalan atıkları temizlemek için diş ipi kullanmalısınız. Diş arasında bulunan atıklar yavaş hareketlerle çıkarılır. Diş arasında ki atıklar çıkarılırken kürdan kullanılmayız. Bu hem yanlış hem de dişlere zarar veren bir uygulamadır.

Gargara

Ağız içinde oluşan bakterilerin önlenmesi için kullanılan bu yöntem mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Günde bir veya iki kere uygulanabilir. İçerisinde kimyasallar bulunduğu için kullanırken dikkatli olunuz.

Karbonat ile tuz dişleri beyazlatmaz

Pek çok kişi diş temizliğinde karbonat ile tuz gibi ürünlerde faydalanır ve bunun diş beyazlamasında yardımcı olduğunu düşünüyorlar. Ancak bu ürünler büyük granüllü oldukları için diş yapısının zarar görmesine neden olurlar ve sonrasında dişlerin çizilmesine sebep olur. Diş beyazlatma işlemi doktor tarafından gerçekleştirilmesi gerekir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir