Home » anne-çocuk » Anne sütü nasıl arttırılır ve saklanır?
anne sütü

Anne sütü nasıl arttırılır ve saklanır?

Anne sütü üretimini artırmak için annenin bu konuda yeterli desteği almaya istekli ve kendinden emin olması gerekir. Bu destek hem aile üyeleri hem de sağlık personeli tarafından sağlanmalıdır. Doğum sonrası erken beslenme, sık emzirme ve düzenli emzirme süt üretimini artırmada önemli faktörlerdir. Yeterli sıvı alımı önemlidir. Doğumdan hemen sonra sahte biberon kullanmak, annenin isteksizliği, mutsuzluğu ve kaygısı ve etkisiz emzirme süt üretimini azaltacaktır.anne sütü

Ne yapılmalı?

Anne sütü çok ekonomik, uygun fiyatlı, taze ve saftır. Bu nedenle, emzirmeye ilişkin politika ve sosyal eylemler yoluyla yaygınlaştırılması ve farkındalığın artırılması için çaba gösterilmesi gerekmektedir. Doğumdan önce ve sonra anne desteklenmeli ve emzirmeye teşvik edilmeli ve bunu sağlamak için onu denetleyen hemşireler her aşamada eğitilmelidir.

Ayrıca anne sütü, yeni doğan bebeklere ilk 6 ay boyunca ihtiyaç duydukları tüm besin maddelerini sağlayabilecek en iyi besindir. Tüm anneler bebeklerini başarılı bir şekilde emzirmek için yeterli süt üretme yeteneğine sahiptir. Birçok annenin aynı anda iki bebeği emzirmeye yetecek kadar sütü vardır.

– Mümkünse doğumdan hemen sonra anne ile bebek arasında ten tene temas sağlanmalı ve bebek doğumdan sonra 1 saat anne sütü ile beslenmelidir.

– Özellikle günde 8 defa olmak üzere sık ve kısıtlamasız emzirme, süt verimini artırmak için önemlidir.

– Emzirmenin etkili ve sürekli olması için bebeğin memeyi iyi tutarak doğru teknikle emzirmesi gerekir. Anne bebeği ile aynı odada kalmalı ve özellikle geceleri emzirmeye devam etmelidir.

– Annenin susadığında su içmesi, sağlıklı ve yeterli beslenmesi, kafeinli içecekler, alkol ve sigaradan uzak durması, bebek uykudayken dinlenmesi sütün artması için çok önemlidir.

-Memeyi iyice boşaltmak (emzirme sonrası, bunun için el veya makine ile memeyi pompalamak), memeye masaj ve sıcak kompres yapmak gerekir.

– İlk 6 ay bebeğe sadece anne sütü verilmeli ve anneye bu konuda destek verilmelidir.

– Altı aydan sonra anne sütünün uygun tamamlayıcı besinler ile iki yaşına kadar devam ettiği konusunda bilgilendirilmelidir.

Anne sütü uzun süre saklanabilir mi?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, taze sağılmış anne sütü oda sıcaklığında (25 derece) 4 saat, buzdolabında 4 gün ve tercihen dondurucuda altı ay, ancak 12 aya kadar saklanabilir. . …

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir