Home » diğer » Arı İlaçlama İşlemi Nasıl Yapılır?
arı ilaçlama, arı nasıl ilaçlanır, arı ilaçlama neden yapılır

Arı İlaçlama İşlemi Nasıl Yapılır?

Doğal yaşam döngüsünde büyük öneme sahip olan ve tozlaşmayı sağlayan bal arıları, yaşamsal döngünün en önemli rollerinden birini üstlendiğinden, bal arılarının yok olması, yaşamın sona ermesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle bal arısı ilaçlama yapılması yasak olduğu gibi; yaban arısı ya da eşek arısı ilaçlama yapılabilmektedir. Bal arılarının kovanlarına saldırarak, ölümlerine neden olan ve arı yetiştiricilerinin maddi zarara uğramasına yol açan yaban arıları ile mücadele oldukça zordur. Sahip olduğu zehirli iğnesi ile insanı sokabilen ve ısırdığı yerde şişkinlik yaratan bu haşerelerden kurtulmak için profesyonel şekilde ilaçlama yaptırmak şarttır. Toprak altı, duvar ya da ağaç kenarlarına yuva yapabilen yaban arıları ile mücadele edebilmek için kaliteli ilaçlar kullanılmalı ve sağlık bakanlığı tarafından onaylı olan firmalardan hizmet almak gereklidir. Basit yöntemler ya da zirai ilaçlar ile gerçekleştirilecek yaban arısı ilaçlama işlemi bal arıları için de zararlı olabileceği gibi doğaya da zarar verebilecek sonuçlara yol açabilecektir.arı ilaçlama, arı nasıl ilaçlanır, arı ilaçlama neden yapılır

Sıvı ilaçlar kullanılarak yapılan arı ilaçlama işleminde, özel maske ve kıyafet kullanılması son derece önemlidir. Zira arı sokması, çok sık yaşanan bir durum olduğu gibi kovan halinde eşek arılarının saldırması ölüme dahi yol açabilir. Bal arılarının aksine, defalarca ısırabilen ve iğnesi kırılmayan yaban arısından kurtulmak için bu haşerelerin bulunduğu kovanın ilaçlanması şarttır. Ancak dikkatli bir şekilde yapılması gereken arı ilaçlama işleminden sonra, kovanın bulunduğu yerden kaldırılması şarttır. Evlerin çatılarına dahi yuva yapabilen yaban arıları ile mücadele için kovan ilaçlama yaptırmak dahi yeterli olmadığında, yaban arıları uzaklaştıktan sonra, yuvalarının ortadan kaldırılması gereklidir.

Arı ilaçlama sıvı ve kokulu ilaçlar kullanılarak yapılabildiği gibi buharlama ya da püskürtme teknikleri yardımıyla gerçekleştirilebilir. Profesyonel ekipmanlar kullanılarak yapılması şart olan bu işlem için eğitimli elemanlara sahip olan ilaçlama şirketleri tarafından yardım alınmalıdır. Amatör şekilde yapılan işlemler, arı saldırıları ve eşek arısı sokması gibi durumlara yol açabileceği gibi önemli sağlık sorunlarına ve ölümlere dahi neden olabileceğinden; bireysel yöntemler ile eşek arısı ilaçlama yapmamak gerektiği gibi Sağlık Bakanlığından onaylı ve profesyonel bir firmadan hizmet almak şarttır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir