Home » sağlık » Ayak Uyuşması, Nedenleri Ve Tedavisi

Ayak Uyuşması, Nedenleri Ve Tedavisi

Ayak Uyuşması, Nedenleri Ve Tedavisi

Ayak Uyuşması Nedir?

İnsan bedeninde ki diğer uzuvlarda olduğu gibi ayaklarda ve bacaklarda da uyuşma sorunları oldukça sık yaşanmaktadır. Genellikle tehlikeli bir rahatsızlık olmayan ayak uyuşması devamlı olarak meydana geldiğinde ve hastanın günlük yaşantısında aksaklıklara neden olduğunda tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. İç hastalıkları uzmanlarının ve nöroloji uzmanlarının ilgi alanında olan ayak uyuşması genellikle sinirler üzerinde yaşanan problemlerden dolayı meydana gelmektedir.

Ayak Uyuşması Nedenleri Nelerdir?

Ayak uyuşmasının nedenleri arasında en sık rastlanılan sorun sinirler üzerinde yaşanmaktadır. Fakat sinirlerde hasara yol açan faktörlerin sayısı oldukça fazladır. Fakat genellikle sinirlerde meydana gelen sıkışmalar, yaralanma ve zedelenmelerin yanı sıra; düzensiz beslenmek, sigara ve alkol kullanmak veya beyinden kaynaklanan rahatsızlıklar ayak uyuşması nedenleri arasında yer almaktadır. Genel olarak;

* Sinir hücrelerinde meydana gelen yaralanmalar ve sıkışmalar ayak uyuşması nedenleri arasında ilk sırada yer alır. Uzun süre ve ayaklar üzerinde baskı oluşturacak şekilde oturmak; bu bölgede yer alan sinirlerin sıkışmasına, bu nedenle de ayaklarda uyuşma hissine neden olmaktadır. Geçici bir uyuşmaya neden olan sinir sıkışmasının aksine; diyabet, çeşitli enfeksiyonlar ve yanıklarda sinirlerin yaralanması, kalıcı olan ayak uyuşmasına neden olmaktadır.

* Alkol ve sigara kullanımı beyin üzerinde oldukça etki yaratmasından dolayı sadece ayaklarda değil, tüm bedende yer alan sinirlerin uyuşmasına ve daha az ileti taşımasına neden olur. Bu alışkanlıklar kısa süreli bir uyuşmaya neden olsa da, uzun süre de sinirleri kalıcı olarak tahrip edeceğinden kalıcı ve devamlı ayak uyuşmaları görülmektedir.

* Düzensiz ve az besin değeri içeren şekilde beslenmek, az meyve ve sebze tüketmek vücudun hem protein hem de çeşitli vitaminler açısından yetersiz kalmasına, bu da ayaklarda uyuşma problemine yol açmasına neden olmaktadır.

Ayak Uyuşması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genellikle yanan veya tahrip olan sinirlerde ayak uyuşması tedavisi oldukça zordur. Çünkü bu sinirler yeniden kendisini yenileyemez. Fakat enfeksiyon nedenleri ile zarar gören sinirlerde ayak uyuşması tedavisi için çeşitli antibiyotik ilaçlar kullanılabilir. Bunun yanı sıra düzenli bir şekilde spor yapmak, bol vitamin desteği sağlayarak sağlıklı besinler tüketmek ve kremler kullanmak sureti ile ayak uyuşması sorununun yok edilmesi mümkündür.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir