Home » sağlık » Bayan Psikolojik Danışman
bayan psikolog, istanbul bayan psikolog, bayan psikoloğun farkı nedir

Bayan Psikolojik Danışman

Psikoloji alanında yardım arayan ya da içerisinde bulunduğu sorunlar için yardıma ihtiyacı olan kişilere danışan denilmektedir. Danışanlar ise; kendileriyle ya da diğer insanlarla yaşadıkları sorunlarla baş edememekte ya da kendileri olabilecekleri kadar iyi yaşayamadıkları hissiyle yeni bir anlayış içerisinde olabilmektedir. Duygusal çalkantılara sebep olan dertler, krizler, zorluklar, kaygı ve şüpheler, hayal kırıklıklarıyla birlikte psikolojik danışma ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Danışanların yaşamlarındaki sorunları iyi idare edememeleri de psikolojik danışmanlara başvurma ihtiyacını doğurmaktadır.bayan psikolog, istanbul bayan psikolog, bayan psikoloğun farkı nedir

Psikolojik Danışman Kimdir?

Psikolojik danışman olarak tanımlanan bireyler, üniversitelerin eğitim fakülteleri rehberlik ve psikolojik danışmanlarından mezun olmuş ve 4 yıllık lisans eğitimi almış kişilerdir. Psikolojik danışmanların hizmet kapsamında olanlar hasta olarak adlandırılmaz, bunlar danışan olarak isimlendirilmektedir. Yaşanılan durumların iyi bir şekilde anlaşılması ve bireylerin ihtiyaç duyduğu yardım için psikolojik danışman tercihinin iyi yapılması gerekmektedir. Peki, bayan psikolojik danışman ya da erkek psikolojik danışmana mı başvurulmalıdır?

Yardım alınan psikolojik danışman için cinsiyet konusunda bir ayrım söz konusu değildir. Danışman seçiminde dikkat edilecek tek konu danışan ve danışman arasında uyumlu bir ilişki kurulabilmesi, verimli bir süreç geçirilebilmesi olmalıdır.

Bireysel Psikolojik Danışmanlık Hizmeti

Günlük yaşam içerisinde sorunlarla karşılaşan ve içinde bulunduğu bu durumun sonlanması konusunda yardıma ihtiyacı olan bireylere bireysel olarak psikolojik danışmanlık hizmetleri sunulmaktadır. Bireylerin yaşamlarının farklı evrelerinde karşılaştıkları zorluklarla başa çıkma konusunda sorun yaşadıkları durumlarda sorunların çözülmesine yönelik becerilerin geliştirilmesi ve desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Bireysel danışmanlık için zaman zaman bu konuda hizmet veren bayan psikolojik danışman tercihi yapılabilmektedir. Bazı bayanların yaşadıkları sorunları ifade etme konusunda daha rahat edebilecekleri düşüncesiyle bayan danışmanlara yönelebilmektedir. Ancak bu konuda önemli olan danışmanlarla kurulacak ilişkinin sağlıklı olması, verimli bir şekilde sürecin devam ettirilmesidir. Bu nedenle danışman seçiminde dikkatli olunmalıdır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir