Home » anne-çocuk » Bebeğe Nasıl Banyo Yaptırılır?
bebeğe banyo yaptırma, bebek nasıl yıkanır, küçük bebek yıkama

Bebeğe Nasıl Banyo Yaptırılır?

Tüm zorlu aşamaları başarıyla geçtiniz ve artık minik yavrunuz kucağınızda. Bu dönemden sonra bebeğinizin bakımı, temizliği ve rahatı için gerekli olan bebek banyosu vakti geldi. Evet minicik yavrunuzu tutarken bile çekincelerle, korkularla yüzleşiyorsunuz. Ancak şefkatli ellerinizle bebeğinizinde banyosunu yaptırmanız hem bebeğiniz hemde kendiniz için bir özgüven tazelemesi olacaktır. Korkularınızı bir kenara bırakın ve bu güzel anı bebeğiniz ile yaşamaya bakın.bebeğe banyo yaptırma, bebek nasıl yıkanır, küçük bebek yıkama

Bebek banyosu için ilk yapmanız gerekenler ve dikkat edilecek noktalara değinelim.

İlk olarak küveti doldurun, küvet seçimini oturma ve yatma bölümleri olanlardan tercih edebilirsiniz. Daha sonra ili eliniz ile başını ve poposunu destekleyerek alın ve küvete koyun. Bebeğinizi tek yıkayacaksanız bir eli bebeğin koltuk altından geçirerek sırttan diğer koltuk altına doğru sıkı bir şekilde tutup, diğer eliniz ilede suyu yavaş bir şekilde alıştıra alıştıra dökün.

Bebeğinizin yüzü size dönük şekilde iken bebeğiniz için hazırladığınız life vücut sabununu koyup, hafif bir şekilde masaj yapar gibi gövdesini, ayaklarını, ellerini ve bacak aralarını sabunlayın.

Bebeğiniz bu esnada ağlayadığında sakinleşmesi için banyo süresince onunla konuşun ve suyu yavaş bir şekilde dökerek durulama işlemini tamamlayın.

Bebekler suyu çok severler ancak ağzına ve burnuna gelecek su onlarda boğulma hissi oluşturur ve buda onların korkmasına neden olur. Bu nedenle bebeğinizin saç kısmını yıkarken suyun ağız ve burun kısmına gelmemesine dikkat edin.

Daha sonra bebeğinizi sıkıca tutarak yüzüstü kolunuza doğru yatırıp, sırtını, poposunu, kulak arkalarını ve duru suyla yüz kısmını yıkayın. Vücudunda sabun kalmaması için durulamayı biraz uzun tutabilirsiniz.

Banyo bitti ve artık bebeğinizi havlusuna sarın ve onu koklayın hepsi bu.

Bebekler çok çabuk üşürler bu nedenle onları yıkadığınız ortam 22 ve 24 derece arasında olmalıdır. Banyo süresi ise 5 veya 6 dakika kadardır.

Bebeğinizin banyosundan önce onu en geç yaklaşık 1.5 saat kadar beslenmesini tamamlamış olun. Çünkü banyo esnasında bebeğinizin karnına doğru yapacağınız baskı midesinin bulanıp kusmasına neden olabilir. Mümkünse aç iken banyo yaptırmanız uygundur.

Küvet içinde havlu, bebek filesi gibi aksesuarlar bebeğinizin kaymasını engelleyecek ve daha rahat banyo yaptırmanızı sağlayacaktır. Bebek şampuanını göz yakmayan ve cilde hassas şampuanlardan tercih etmelisiniz.

En son olarakta bebeğinizi yıkama zamanında elinizde herhangi bir aksesuar, yüzük, bileklik, saat vb. olmamasına ve tırnaklarınızın uzun olmamasına dikkat edin. Bu tür durumlar bebeğinizin hassas cildine zarar verir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir