Home » anne-çocuk » Bebekler Neden Ağlar?
bebeklerin ağlama nedenleri, bebekler niye ağlar, bebek ağlaması nedenleri

Bebekler Neden Ağlar?

9 aylık serüveninin ardından artık bebeğinizi kucağınıza alma vakti gelmiştir. İlk doğduğu andan itibaren bebekler ağlamaya başlar. Yeni doğan bebeklerin ağlaması ilk annelik tecrübesi olan kişilerin panik yapmasına neden olur. Aslında panik olacak herhangi bir durum yoktur. Yeter ki bebeğin neden ağladığını keşfedelim. Bebekler savunmasız olarak dünyaya gelirler ve ihtiyaçlarını annelerine ağlayarak belli ederler.bebeklerin ağlama nedenleri, bebekler niye ağlar, bebek ağlaması nedenleri

Bebeklerin ağlaması genel olarak birkaç nedene bağlıdır. İlk neden bebeğin acıkmasıdır. İlk önce bu kontrol edilir. Daha sonra karnı tok olduğu halde ağlamalar devam ediyor ise bebek bezinin değişmesi gerektiğini anlatmaya çalışır. Altı değişen bebek ve karnı doymuş olan bebek kadar mutlusu yoktur. Bunlara rağmen hala devam eden ağlama nöbetleri varsa gaz problemi vardır. Bu durumda bebek karnını doyurduktan birkaç dakika sonra gazının çıkarılması gerekir. Bebeğin karnı gaz çıkartan kişinin omuzuna gelecek şekilde yerleştirilir ve sırtına hafifçe vurulur ki gazının çıkması sağlansın. Bebekler belli bir süre gaz çıkarma işlemini kendi başlarına yapamazlar ve yardıma ihtiyaçları vardır. Bu yüzden karnı her doyduğunda mutlaka bebeğin gazı alınmalıdır. Karnı doyan, altı değişen ve gazı çıkmış olan bebek artık uykusuna rahatça dalabilir. Bu saydıklarımız normal bir bebeğin rutin halleridir.

Kolik Bebekler

Altı değiştirilmiş, karnı doymuş gazı çıkartılmış ancak tüm bunların yapılmasına rağmen bir türlü susmayan bebekler vardır. Bunlar; kolik bebek olarak adlandırılır. Yani bebek gazlı bir bebektir. Bebek gazını çıkarmada zorlanır. Bu yüzden de şiddetli karın ağrıları ortaya çıkar. Bu yüzden bebeğin uyku düzeni bozulur ve iştahsız bir bebek olur. Bebek gazını çıkarmak için yeterli kas reflekslerine henüz hazır değildir. Bu yüzden anne ve baba olarak gazını çıkarmak en önemli işiniz olmalıdır. Hem geceleri rahat bir uyku düzeni için hem de sizin sağlığınız için.

Bebeğin Ağlamasının Nedeni

Bebeğin gazlı bir bebek olmaması için anne, eğer bebeğini emziriyor ise mutlaka yediklerine dikkat etmelidir. Gaz yapan yiyecek ve içecekten kesinlikle uzak durmalıdır. Ayrıca ortam sıcaklığı, kucağa gelme isteği, diş çıkarma gibi dış etkenler de bebeğin ağlamasına neden olur. Burada en önemli nokta bebeğin ağlamasını neden olduğunu keşfetmek ve onu doğru şekilde yatıştırmak çok önemlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir