Home » anne-çocuk » Bebeklerde Cilt Kurumasının Nedenleri Nelerdir?
bebeklerde cilt kuruması, bebeklerin cildinin kuruma sebepleri, bebeklerin cildi neden kurur

Bebeklerde Cilt Kurumasının Nedenleri Nelerdir?

Yeni doğan bebeğinizin ilk hafta içerisinde sık sık ortam değişikliği yüzünden deri döktüğünü görülebilir. Bu normal bir durumdur ve tedavi edilmesi gerektirmez. Bir bebek doğduğunda onun vücudunda annesinin hormonları olur. Bu hormonlar bebeklerde akne oluşumuna, kuru cilde ve diğer küçük cilt sorunlarına yol açabiliyor. Bu sorun sadece çocuğunuz doğduktan birkaç hafta sonra yavaş yavaş gerekli bakımları yaptığınız taktirde kendiliğinden ortaya kalkar. Çocuğunuz doğduktan birkaç hafta sonra hala bu tür sorunlar devam ediyorsa bebeğinizde meydana gelen cilt kuruluğu nedenleri ile tedavi yöntemleri hakkında bir uzmana başvurmalısınız.bebeklerde cilt kuruması, bebeklerin cildinin kuruma sebepleri, bebeklerin cildi neden kurur

Bebeklerde Cilt Kuruluğu Belirtileri

Yeni doğan bebeklerde kuru cilt ve ya pul pul dökülen deriler bebeğin vücudunda kaşındırıcı ve kızarmış lekeler bırakır ve bazı durumlarda kabarmalara yol açmaktadır. Bebekler deri dökülmesi nedeniyle ciltlerinde oluşacak tahrişler yüzünden huysuz olurlar. İnatçı kuru ciltlerde kalıcı cilt döküntüleri gibi sürekli yinelenmektedir. Bu durum egzamanın bir işaretidir. Egzama sadece bir doktor tarafından teşhis edilebilir ve nemlendirme ile doktorunuzun vereceği kremler ile tedavi edilir. Bebeğinizin başından pul pul deri dökülmesi genellikle rastlanan sorunlardan biridir. Ancak bu hastalık zararsızdır ve çeşitli bebek şampuanlarıyla tedavi edilmektedir. Bebeğinizi doktorunuza götürdüğünüzde kuru ciltler için kullanılabilecek krem ve şampuanlar hakkında daha fazla bilgi alırsınız.

Bebeklerde Kuru Cilt İçin Bakım

Yeni doğan bebeklerde kuru cilt tedavisi oldukça basit şekilde son verebilirsiniz. Bebeğinizin cildini yumuşak ve kuru tutmak için doğduğundan 1 ay sonra nemlendirici kullanmalısınız. Bebeğinizi güneşten mümkün olduğunca korumalı ve ona sık sık banyo yaptırmayınız. Unutmayın ki sık banyoda ergenlerde olduğu gibi bebeklerde de cilt kurumasını arttıran nedenlerdendir. Ancak banyodan hemen sonra bebeğiniz için özel bir nemlendirici kullanarak bu sorunla baş edilebilir.

Bebeklerde Cilt Kurumasının Etkileri

Bebeğinizi bakımsız bırakırsanız bu kuru cilt tahrişine ve hatta enfeksiyona yol açabiliyor. Özellikle kuru cilt bebeğinizde akne ve diğer cilt lekeleri gibi sorunlara neden olur. Cilt kuruluğu bebeğinizi huysuz yapabilir, sürekli ağlamasına ve bebeğinizi beslerken zorlanırsınız. Bu yüzden doktorunuza danışarak sık rastlanan ve çözümü oldukça kolay olan cilt kuruluğu için tedbir almalı ve bakıma hemen başlamanız gerekir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir