Home » anne-çocuk » BEBEKLERİN PİŞİKLERİ NASIL GEÇER?
bebek pişiği geçirme, bebeklerin pişiklerini geçirme yöntemleri, bebeklerin pişik sebepleri

BEBEKLERİN PİŞİKLERİ NASIL GEÇER?

Pişiklere tıp dilinde amonyak dermatit ismi verilir. Popo, kasıklar ve dış cinsel organın idrar içerisindeki bulunan ürenin, bir süre sonra amonyağa dönüşerek cildi tahriş etmesine denir. Cildin yüzeyindeki ince yapıda olan, koruyucu yağ tabakası nem ve atıklarla tahriş olur. Pişik geçirme neredeyse her çocukta görülür. Bunu önlemek için, önceden büyüklerimiz, bebeklerin altına atıkları emebilecek ve cildi kuru tutacak yaprak, toprak ve daha sonra benzer koymuşlardır. Bu süre içerisinde bezler kullanılmaya başlamıştır. Bu seçimlerde de dikkat edilmesi gerekiyor.bebek pişiği geçirme, bebeklerin pişiklerini geçirme yöntemleri, bebeklerin pişik sebepleri

 Pişiğe Ne Sebep Olur?

Candida Albicans adı verilen mantarın oluşumundan kaynaklanır. Mantar, idrar ve dışkının kimyasını çok sevdiği için, nemli ve ılık bölgelerde çoğalır.  Genellikle,  alt bezinin, bebeğin tenine dokunduğu noktada hafif kabartılı kızancıklar biçiminde ortaya çıkar.  Daha fazla ileri gittiği zaman, kızarıklığın yerine küçük şişlikler ve Daha sonrasında da su dolu kabarcıklar alır. Bu durum, bebeğe acı veren değişiklikleri gözükebilir. Eğer pişik enfekte olursa,  bu deri döküntüleri parlak kırmızı renk olup genişleyebilir. Küçük kırmızı döküntüler,bezin temas alanından dışarı çıkarak yayılabilir.  bu problemen çok 9 ile 12 ay arası görülür. İlk olarak anüs etrafında başlar. Penis altı, kasık kıvrımları, testis gibi kızlarda da büyük dudakların üzerinde kızarıklık ve başlar. Daha sonrasında diğer bölgelere yayılabilir. Bölgesinde meydana gelen yanma kaşınma batma hisleri, çocukta bir süre Ağlama huzursuzlanmaya sebep olur.

Bebeklerde Pişiği Önlemenin Yolları:

Pişiği önlemek için,  tedavi etmenin temel kuralı: Bezin temas ettiği alanın kuru, temiz, serin ve havalandırılmış olmasıdır. Bebeğin altı sıklıkla değiştirilmelidir. Bezin, belirli süre açık tutulması gerekir. Ayrıca Bebeklerde pişik Bölgesinin hava ile teması oldukça önemlidir.  Bebeğin kilosuna uygun çocuk bezi alınması gerekir. Her büyük tuvaletini bitirdikten sonra altı ılık suyla temizlenir. Bez bölgesinde temizlik yapılırken, Ilık suya batırılmış Pamuk ve çok hafif köpürmeyen bir dezenfektan sabun ile Duru suyla yıkanıp idrar ve dışkılardan, yumuşak hareketlerle aldırılmalı. Bunun dışında kullanılan pişik pudraları, kaliteli, olmalıdır. Ayrıca kullanılan çocuk bezi de çocuğunuzun belini sıkmamalıdır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir