Home » sağlık » Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?
böbrek taşı tedavisi, böbrek taşı tedavisi yapımı, böbrek taşı düşürme

Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Çoğu düşme eğiliminde olan böbrek taşları için ilk tedavi gözlemdir. Bir taşın düşmesi boyutu ile orantılıdır ve 4 mm’den küçük taşların yüzde 80’i düşerken, 5 mm ve üzeri taşların düşme olasılığı daha düşüktür.

ESWL (External Sound Waves Breaking Stone): Tüm tedavi seçeneklerinde olduğu gibi taşın boyutu, yeri, şekli ve türü tedavide önemli rol oynar. Genellikle böbreklerde uygun yerde 2 cm boyuta kadar olan taşlar ve yolda çıkan üst idrar yolu (üst üreter) taşları için ilk seçenek olarak kullanılır. Bu yöntemin temel avantajı işlem sırasında anesteziye gerek olmamasıdır. Dezavantaj: Hastanın işeme sırasında taş parçalarının vücuttan atılması sürecindeki ağrısıdır. Taşın kırılması birden fazla seans alabilir. Ancak üç seansta kırılamıyorsa tekrar denenmemeli ve başka bir tedavi seçeneği düşünülmelidir.böbrek taşı tedavisi, böbrek taşı tedavisi yapımı, böbrek taşı düşürme

URS (Endoskopik Üreter Taş Cerrahisi): Böbrekten çıkan taşlarda (orta ve alt üreterler) ilk tedavi seçeneği olarak kullanılır. Genel anestezi ile idrar açıklığından kesi yapılmadan taş yerleştirilir ve lazerle taş kırılır veya çıkarılır. Çoğu hasta aynı gün taburcu edilir ve ertesi gün normal yaşantısına dönebilir.

PNL (Kapalı Böbrek Taşı Cerrahisi): Özellikle böbrekte ESWL için çok büyük olan taşların veya ESWL ile kırılamayan dirençli taşların tedavisinde etkilidir. Genel anestezi ve röntgen kontrolü altında iki ucu açık ince bir tüp, böbrek hizasında sırttan 1 cm’lik bir kesi ile böbreğe sokulur. Taşlar ayrıca bu tüpün içinden geçen özel aletler kullanılarak çıkarılır. İyileşme sürecinin hızlı olduğu bir yöntemle ameliyat sonrası dönem açık ameliyata göre çok daha rahattır. Çoğu hasta ameliyattan sonraki üçüncü gün taburcu edilir.

Laparoskopik cerrahi: Lomber bölgede 10 mm kesi ile laparoskopik aletlerle yapılan kapalı bir ameliyattır. Açık ameliyata göre vücut dokularının bütünlüğü korunduğu için daha az ağrı olur ve hasta ameliyatın ertesi günü günlük hayatına dönebilir.

Açık cerrahi: Diğer tedavilerin yaygınlaşmasıyla daha az kabul gören bir tedavi seçeneği haline gelse de böbreğin tüm toplama sistemini dolduran çok büyük ve kompleks taşlara uygulanabilmektedir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir