Home » diğer » Brian Clough
Brian Clough kimdir, Brian Clough ne demek, Brian Clough hayatı

Brian Clough

Brian Clough’ı en iyi şekilde tanımlamak gerekirse İngiltere Milli Takımı’nın başına geçmeyen en iyi İngiliz hoca olarak tanımlayabiliriz. 21 Mart 1935 Middlesbrough’ta dünyaya gelen Brian Clough 20 Eylül 2004 yılında henüz 69 yaşındayken hayatını kaybetti. Fakat gerisinde oldukça başarılı bir kariyer hikayesi bıraktı.

Brian Clough futbol hayatına futbolcu olarak başladı. Middlesbrough ve Sunderland gibi alt lig takımlarının formasını terletti. Forvet mevkisinde oynuyordu ve gol sayıları hiç fena değildi. Fakat onu efsane yapacak şey futbol kariyeri değil teknik direktörlük kariyeri olacaktı.Brian Clough kimdir, Brian Clough ne demek, Brian Clough hayatı

Teknik direktörlüğe Hartlepools United takımında başladı ve bu takımda yardımcı hocası onun yanında başarılara imza atacak Peter Taylor’dı. Hartlepools United macerasından sonra efsanesi olacak Derby Country’nin başına geçti. Öncelikle bu takımı 2.ligden İngiltere’nin en üst ligine taşıdı. 1967-1973 tarihleri arasında bu takımın başında olan Brian Clough 1971-1972 sezonunda mucizevi bir şekilde alt ligden taşıdığı Derby Country’i lig şampiyonu yapmayı başardı. Bir sezon sonra yani 1972-1973 sezonunda Şampiyon Kulüpler Kupası’nda Derby’i yarı finale kadar taşıma başarısı gösterdi. Bu sezonun ardından yönetimle anlaşamayarak yollarını ayırdı.

Derby sonrası adresi Brighton & Hove Albion oldu. İşin tuhafı İngiltere 1.Lig şampiyonu olan bir hoca olarak tercihini 3.ligden yana kullanması oldu. Burada oldukça başarısız bir sezon geçirdikten sonra sıradaki adresi Leeds United olacaktı. Leeds United hem futbolcularıyla hem kulüp olarak zaten Brian Clough’u pek sevmeyen bir kulüptü. Sadece 40 gün süren bir macera oldu. Brian Clough’un bu Leeds United günlerini The Damnet United adlı kitap ve filmde detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Tam herkes Brian Clough artık piyasadan siliniyor derken yeni adresi Nottingham Forest oldu. Oldukça ortalama bir takım olan takımı 1977-1978 sezonunda tarihlerinin ilk şampiyonluğunu kazandırdı. Ondan sonrası adeta bir peri masalı gibiydi. 1978-1979, 1979-1980 sezonlarında iki sene üst üste Nottingham Forest gibi bir ortalama takımı Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonu yapmayı başardı. Brian Clough işte bu şekilde dünya futbol tarihine adını altın harflerle yazdırdı.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir