Home » güzellik-bakım » Diyet Efsanelerine Aldanmayın
diyet efsaneleri, diyet ile ilgili yanlış bilinenler, diyet yanlışları

Diyet Efsanelerine Aldanmayın

İyi durumda olmanın yanı sıra, hepimiz sağlıklı ve formda yaşamak istiyoruz. Egzersiz programları ile düşük kalorili diyetleri sürdürerek sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkünken, kısa sürede sonuç verdiğine inanılan şok diyetlerde dikkatimizi çekiyor. Vücudunuzdaki sıvı ve şişliği hızla atarak kilo verdiğinizi hissettiren bu şok diyetler oldukça sağlıksız. Verdiğiniz kiloları geri almanıza neden olan bu diyetlerin, bilinçsizce ve sık kullanıldığında metabolizma üzerinde geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına yol açabileceğini hatırlatmak isteriz. Sağlıksız şok diyetlere eşlik eden bazı yanlış anlamalar ve inanışlar vardır; Bu aslında kilo vermek isteyenlerin işini daha da zorlaştırıyor. Her biri farklı yorumlanan ve doğruluğu tartışılan diyet mitleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için araştırdık.diyet efsaneleri, diyet ile ilgili yanlış bilinenler, diyet yanlışları

İşe yaramayan yanlış anlaşılan diyet mitleri

Yağ kasa dönüşüyor… Yanlış! Yapısı ve dokusu birbirinden tamamen farklı olan yağ ve kas, birbirinin yerine ikame edilemez. Bu yanlış bir inançtır; Bunun nedeni, egzersiz ve diyet sırasında yağ yakma sonucu kasların daha belirgin hale gelmesidir. Aslında var olan kasların daha görünür hale geldiğini ve gelişiminin fark edildiğini ve bunun onları kaplayan yağın yok edilmesiyle gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

Hafif yiyecekleri kısıtlama olmadan tüketebiliriz… Yanlış! Yiyeceklerin “diyet veya hafif” demesi, onu süresiz olarak tüketebileceğiniz anlamına gelmez. Yiyeceklerin hafif olması, benzer yiyeceklere kıyasla daha az kaloriye sahip olduğu anlamına gelir. Ancak bu kalorisi yüksek olmadığı ve kilo alımına neden olmadığı anlamına gelmez. Hafif gıdalar tüketirken kontrollü tüketilmelidir.

Meyveler kilo yapmaz… Yanlış! Diyetiniz sırasında yiyebileceğiniz meyveler spesifiktir ve adet döneminde yemelisiniz. Doğal şeker kaynakları olan meyveleri yemek size zarar verir. İçeriğine bağlı olarak farklı değerlere sahip olmalarına rağmen, diyetiniz sırasında farklı şeker oranlarına ve özelliklere sahip meyveler tüketmelisiniz.

Açlık kilo verdirir… Yanlış! Ne yazık ki birçok kişi tarafından bilinen başka bir efsane var. Bilinenlerin aksine aç olduğunuzda kilo vermezsiniz, kilo alırsınız. Uzun süre oruç tutarsanız metabolizmanız yavaşlar. Vücudumuz ihtiyacı olan enerjiyi alamazsa kendini savunmaya ve yediklerini depolamaya başlar.

Şekersiz çay ve kahve miktarı önemsiz… Yanlış! Evet, şekersiz çay ve kahvenin kalorisi çok düşüktür. Sade kahve içmek bile iştahınızı mahveder. Ancak bu, sarhoşluğun sınırsız olduğu anlamına gelmez. Günde 3-4 bardaktan fazla tüketilen çay, kahve yağ yakımını yavaşlatır ve vücutta su tutulmasına yani ödem oluşmasına neden olur.

Diyet hakkında yanlış bilinenler

Sabahları sıcak sirke içmek kiloyu azaltır… Bu yanlış! Sabah uyanır uyanmaz su içmek metabolizmanıza yardımcı olur ve fayda sağlar. Ancak efsanede olduğu gibi, suyun sirke veya limonla sıcak olması gerekmez. Ayrıca sirke kullanımı ve fazla içilen limon; Bu da saç dökülmesi, tırnak kırılması, vitamin ve minerallerin vücuttan atılması gibi birçok olumsuz sonuca neden olur.

Ekmek eksikliği kilo kaybına yol açar… Yanlış! Kan şekeriniz dengeliyse ve sağlıklı karbonhidrat içeren ekmek tüketilmezse vücudunuz kaslarınızı eritmeye başlar. Ekmeği düşündüğünüzde, karbonhidratları düşünmelisiniz. Vücudumuz için günlük olarak alınması gereken besinlerde sağlıklı karbonhidratlar içerdiğini varsayarsak ekmek yiyor olmalısınız. İstenirse daha fazla lif içerdiği ve uzun süre tokluk hissi verdiği için; Tam tahıllı veya çavdar unundan yapılan ekmekleri seçebilirsiniz.

2 haftada şeklini kaybeder… Yanlış! Düzenli egzersizle kaslar her zaman güçlü olmalıdır. Kilo vermek için egzersiz yapmayı bıraktığınızda, kaslarınızın şeklini kaybetmek için 2 hafta beklemesi gerekmez. İlk haftadan itibaren kaslarınızdaki değişiklikleri fark edeceksiniz. Yakında formda olduğunuzu ve notlarınızın düştüğünü anlayacaksınız.

Önemli diyet hataları

Sıklıkla duyduğumuz ve okuduğumuz bu sağlıksız beslenme mitleri maalesef doğru uygulandığında geri tepebiliyor. Kilo vermeyi ve yağ yakımını yavaşlattığı için psikolojiyi de olumsuz etkileyerek kişilerin kilo almasına neden olur. Unutmayın, duyduğunuz her bilgiyi doğruluğunu doğrulamadan uygulamamalısınız.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir