Home » anne-çocuk » Doğum kontrol hapı almayı bıraktığınızda ne olur?
doğum kontrol hapı, doğum kontrol hapı kullanımı, doğum kontrol hapının faydaları

Doğum kontrol hapı almayı bıraktığınızda ne olur?

Etkileri tüm kadınlar için aynı hissedilmese de, hapı almayı bıraktıktan sonra vücudunuzdaki birçok şey değişir. Hamile kalmak istiyorsanız veya tıbbi nedenlerle … Doğum kontrol hapı almayı bıraktıktan sonra hormonal ve fiziksel değişiklikler yaşayacaksınız. En azından harekete geçtiğinizden emin olmak için bu değişikliklerin neler olabileceğini görmek ister misiniz?

# 1 Adet ağrılarını ve kramplarını artırın

Pek çok kadın, SCI’den kaçınmak için doğum kontrol hapları kullanmayı tercih ediyor. Ancak bu ilaçları bıraktıktan sonra çeşitli sorunlar ortaya çıkar. İlaca başlamadan önce şiddetli ağrı ve kramp yaşadıysanız, ilacı almayı bıraktıktan sonra aynı döngüye girme olasılığınız yüksektir.doğum kontrol hapı, doğum kontrol hapı kullanımı, doğum kontrol hapının faydaları

# 2 kilo kaybı

Bilimsel araştırmalar, doğum kontrol haplarını bırakan kadınların üçte birinin kilo verdiğini, üçte birinin kilo verdiğini ve üçte birinin aynı kaldığını göstermektedir. Bu kilo sorunları; Hormonlar, beslenme ve su tutma gibi durumlardan kaynaklanabilir. Doğum kontrol haplarını bıraktıktan sonra kilo kaybı esas olarak sudan kaynaklanacaktır.

# 3 Göğüs değişiklikleri gözlemlenebilir

Doğum kontrol hapları, progesteron ve östrojen hormonlarının üretimini tetikleyebilir. Bu tetikleyici ile göğüslerinizin büyümesini hissedebilirsiniz. İlaç kesildiğinde ters etki yapar; yani, göğüslerinizin kasıldığını hissedebilirsiniz.

# 4 Artan vajinal akıntı

Doğum kontrol hapları vücutta yumurta üretimini baskılar. Bu vajinal salgıların üretimini engeller. İlaç kullanmayı bıraktıktan sonra yumurta üretimi normalleşecek ve daha fazla vajinal akıntı üretilecektir.

DOĞUM KONTROL HAZIRLIKLARININ YAN ETKİLERİ VAR MI?

# 5 Libidoyu artırın

Doğum kontrol hapı kullanan kişilerin en yaygın şikayeti libidodaki azalmadır. Bu, tüm kadınların aynı sorunu yaşadığı anlamına gelmez ve hatta bazı kadınlar için tam tersi bir etkiye sahip olabilir ve cinsel dürtüyü artırabilir.

Doğum kontrol haplarının neden olduğu testosteron seviyelerindeki düşüş, cinsel yaşamınızı olumsuz etkileyebilir. Ayrıca ilaç alırken vajinal kuruluk oluşabilir. İlaç kesildiğinde bu sorunlar ortadan kalkar ve libido artar.

# 6 Şiddetli PMS Belirtileri

İlacı almadan önce her ay PMS tüketiyorsanız, ilacı almayı bıraktıktan sonra aynı sorunlarla karşılaşmanız muhtemeldir. Baş ağrısı, göğüs hassasiyeti, açlık gibi semptomların çoğuna hazırlıklı olmalısınız.

DOĞUM KONTROL TABLETLERİ NEDEN KULLANILIR?

# 7 Hamile kalabilirsiniz

İlacı bıraktıktan sonra herhangi bir doğum kontrolü kullanmazsanız hamile kalma şansınız artacaktır. Ancak bu, kullanılan ilaca bağlı olarak değişebilir. Vücudunuzun belirli doğum kontrol haplarından kurtulması birkaç ayı bulabilir.

# 8 Akne Oluşumu Tetiklenebilir

Akne oluşumunu önlemek için bazı kadınlar doğum kontrol yöntemi kullanır. Ancak ilaç kesildikten sonra sivilce sorunları tekrarlayabilir. İlaç kullanımı ile görülen testosteron düzeylerinde azalma sivilcenin oluşmasını engellerken, ilaç kesildikten sonra hormon düzeylerinde meydana gelen değişiklikler sivilceyi yeniden tetikleyebilir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir