Home » sağlık » Erken Doğum Nedir?

Erken Doğum Nedir?

Kadınların hamilelikleri bilindiği üzere son adet döneminden itibaren hesaplanmaktadır. Bu çerçevede son adet tarihinden sonra 37. Haftadan itibaren bebekler doğabilmektedir. Fakat, 37 haftadan önce de doğum gerçekleşmektedir. Bu doğuma Erken Doğum adı verilir. Tek çocuğa hamile olan kadınlarda erken doğum riski yüzde onlarda iken, çoğul gebeliklerde bu oran artmaktadır. Aynı zamanda annenin yaşına bağlı olarak da erken doğum riski bulunmaktadır. 17 yaşından erken ve 35 yaşından geç meydana gelen hamileliklerde erken doğum riski olabilmektedir. Normal şartlarda her bebek 9 ay 10 günlük bir süreçte doğum gerçekleşmektedir. Tıp gün geçtikçe geliştiğinden erken doğan bebeklerin yaşama tutunma oranları çok artmıştır.erken doğum, erken doğum yapma, erken doğum nedir

Erken doğum için riskli kişiler kimlerdir?

Bebeklerin erken doğmaları tek bir sebebe bağlı olarak gerçekleşmemektedir. En önemli neden çoğul gebelik olsa da tek gebeliklerde de erken doğum riski söz konusu olabilmektedir. Rahimde oluşabilecek enfeksiyon, rahmin yapısında meydana gelebilecek anormallikler, genetik bazı durumlar da doğumun erken olmasına sebep olabilmektedir. Yaşı 17’nin altında ve 35’in üstünde olan anne adayları, daha önce düşük gerçekleştiren anne adayları da risk grubu içinde yer almaktadır. Bunlar dışında kilosu az olan anne adayı da erken doğum yapabilmektedir. Aynı zamanda sigara kullanmak ya da çok stres altında yaşamakta erken doğumu tetikleyen faktörler arasında yer almaktadır. Hamilelikleri boyunca vajinal kanama geçiren hamileler erken doğum riski taşıyabileceklerini bilmeleri ve buna göre önlem almalıdır.

Hamile olan ve bu risk faktörlerinden bir ya da birkaçını taşıyan anne adayları gerekli önemleri almalı ve bu şekilde yaşamalıdır. Erken doğum gibi riskli doğumlar yaşamamak için anne adayının kilosuna dikkat etmeli ve de stresten uzak durması gerekmektedir. İki gebelik arasında 1 yıldan daha fazla sürenin olması erken doğum riski taşımamak için önemlidir. Anne adayı sigara ya da alkol gibi kötü alışkanlıklara sahip ise hamile kaldığını öğrendiği andan itibaren bu kötü alışkanlıklardan biran önce kurtulmalıdır. Eğer vajinal akıntı miktarında artış var ise ya da vajinal kanama mevcut ise mutlaka anne adayının doktora başvurması gerekmektedir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir