Home » sağlık » Fibrinojen ne demek?
Fibrinojen ne anlama gelir, Fibrinojenin türkçe karşılığı, Fibrinojen tam olarak ne demek

Fibrinojen ne demek?

Genel olarak ifade etmek gerekirse bunu en basit yöntemle fibrinojen kan pıhtılaşmasını sağlayan en önemli maddeyi belirtiyor diyebiliriz. Vücudumuz üzerinde oluşan bir tahribatta kanın belirgin bir süre içinde pıhtılaşarak kanamanın kesilmesini sağlayan unsurdur. Fibrinojenin dengeli oluşumunu sağlaması için kanama risklerini minimuma indirip, fibrinojenin fazla oluşumunda hızlı pıhtılaşan kan damar tıkanıklığı gibi risklerinin de ortaya çıkmasına neden oabilmektedir. Bireyin vücudunda bulunması gereken fibrinojen yoğunluğunun 200 ya da 400 miligram olması gerekiyor. Karaciğer tarafından ortaya çıkarılarak sentez edilen fibrinojen kan pıhtılaşmasında ne önemli rol oynayan bir faktördür. Fibrinojen nedir? sorusuna verilen bilgiler arasında yer alan en önemli nokta fibrinojen kanda aktif durumda olmayan bir formda bulunur. Olması muhtemel olan herhangi bir durumda pıhtılaşma oluşması gerektiğinde iyonize durumdaki kalsiyumla birleşip bu aşamada fibrine dönüşmektedir. Böylelikle vücutta oluşan kesiklerde ve ya tahribatlarda vücuttan dışarıya kan akışını engelleyerek vücut yapısının kendini korumasını sağlıyor. Bu konuda en önemli unsur olan fibrinojen ufak bir kesikte eğer etki etmeseydi kanın durmayarak dengesizlik oluşumunu ortaya çıkarır. Bu durumların tıbbi açıdan değerlendirmelerinde hipofibrinojen oluşumu ve hiperfibrinojen oluşum aşamaları olarak leke alındığı gözlemlenir.Fibrinojen ne anlama gelir, Fibrinojenin türkçe karşılığı, Fibrinojen tam olarak ne demek

Şimdi gelelim Hipofibrinojen Nedir? Konusunun alt basamakları olan bu konularda bilinmesi gereken önemli noktalardandır. Hipofibrinojen ve ya fibrinojen eksikliği olarak bilinen bir oluşumu ifade eder. Belirtilen bu aşamada fibrinojenin olması gereken değer ise 200 mg altında oluşması ile pıhtılaşmanın uzun zaman alması olarak önem belirtiyor. Belirttiğimiz konuda yapılmış olan araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda ise hipofibrinojen oluşumu belirtileri olarak görülen etkiler neler olabilir?

  • Vücutta oluşan tahribatlarda ya da kesiklerde kanın uzun süre durmaması durumunda,
  • Beyin kanaması oluşumları sonucunda koma durumlarının oluşunca,
  • Kanamanın oluşumu ya da tahribatın ortaya çıkışı ile vücutta oluşan morlukların artış gösterdiği zaman,
  • Eklemlerde oluşan kanamanın durdurulamaması durumunda,
  • Kas içinde oluşan kanamanın uzun süre kesilemediği durumlarda,
  • Bu tür oluşumların ortaya çıkması durumunda fibrinojen miktarına bağlı etkiler zaman içinde damar tıkanıklıklarına da neden olabiliyor.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir