Home » anne-çocuk » Gebeliğin İlk Belirtileri Nelerdir?
gebelik belirtisi, gebe kalma belirtileri

Gebeliğin İlk Belirtileri Nelerdir?

Hayatımızın en güzel dönemidir bir canlıya sahip olma fikri. Yumuk yumuk elleri size belli bir dönem muhtaç olarak yaşaması, sizin kanınızdan canınızdan olması ne güzel bir duygudur. Tabi bu güzelliklere sahip olmanın zorlukları da olacaktır. Gebeliğin ilk belirtileri ilk evvela baş dönmesi ve mide bulanmasıdır. Bununla beraber birçok bayanın karşılaştığı aşerme dönemi başlamış olur.Gebelikte aşermenin dışında zorluklar da vardır. Bu dönemlerdensadece biridiraşerme zamanı, zahmet olarak görülür fakat aslında aşermenin zahmet değil gebenin ve ceninin mikrobik canlılardan korunma olduğu son yıllarda yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.gebelik belirtisi, gebe kalma belirtileri

Aşerme Döneminde Gebede Ne Gibi Değişiklikler Görülür?
Birçok baba adayı gecenin bir vakti hamile eşi için yazın mandalina, kışın çilek aramıştır. Bu dönemde bazı yiyeceklerin kokusuna ve tadına karşı hassasiyet görülür. Bazen de bunun tam tersi olur. Bazı yiyeceklere karşı aşırı istekte doğabilir anne adayında, bunun yanı sırada mide bulantısı kusma gibi belirtiler yaşar hamileliğin ilk aylarında anne adayları. Çoğu anne adaylarında aşermenin süresi ilk üç aydır, çok az gebede ise 4. ve 5. aydan sonra bulantılarda kendiliğinden geçer.

Aşermenin Faydaları Nelerdir?
Geçmiş yıllarda gebelik belirtileri olarak görülen bulantıların anne adayına zarar verdiğini düşünülüp, doktorlar tarafından ilaç tedavisi bile uygulanırdı. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre bu durumun hastalık olmadığı, tam aksine ceninin korunması için fizyolojik korunak olduğu ortaya çıkmıştır. Bu araştırma tıp dünyasında ilk önce çok büyük şaşkınlığaneden olmuştur.Aslında aşerme olarak bilinen sürecin hem anne hem de bebek için çok faydalı süreç olduğu araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur. Bu dönem gebenin hormonel değişikliği ve kan şeker oranındaki değişikliğe neden olan süreçtir. Gebelik döneminin başlangıcında oluşan gebe ile ceninin arasındaki ilişkiyi sağlayan plansentadan oluşan östrojen salgısının gebenin koku hassasiyetini oluşturur. Bu nedenle gebe diğer insanlara oranla hamileliğinin ilk üç ayı daha hassas bir buruna sahip olur. Araştırmalarda gebenin bulantısının nedeni olarak vücuduna giren yabancı gıdalar için gelişen savunma sistemi olduğunu buna bağlı olarak da mide bulantısı ve kusmanın, ortaya çıktığı, yaşanan bu durumun aslında hastalık olmadığı aksine, gebenin aşerme dönemini yaşamasıdır.Anne adaylarının düşük yapma ve sakat bebek dünyaya getirme olasılıklarının oldukça düşük seviyede olduğu yapılan araştırma sonucu olarak belirtilmiştir. Bunun nedeni ise genelde tiksinilen yiyecek ve içeceklerin yapılarında, tabii toksinlerin olduğu, bu toksinlerin alınması halinde gebeye ve cenine zarar verdiği belirtilip, bu gıdalara gebenin vücudu bulantı ve kusma şeklinde tepki verdiği birçok gebe üzerinde yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır.

Neticede, gebeliğin ilk belirtileri olan mide bulanması ve tiksinmelerin hem, gebe olan anne adaylarına hem de anne karnındaki bebeğe onlarca faydası vardır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir