Home » anne-çocuk » HAMİLE KALMADAN ÖNCE YAPILAN TESTLER NELER OLABİLİR?
hamilelik testleri, hamile kalacaklara yapılan testler, hamile adaylarına yapılan testler

HAMİLE KALMADAN ÖNCE YAPILAN TESTLER NELER OLABİLİR?

Hamile kalmak ve ya bir çocuk sahibi olmak her kadının en büyük hayalleri arasında yer almaktadır, ancak bu süreci biraz daha sağlıklı ve mutlu bir şekilde geçirebilmek için gerek sizin gerekse de doktorunuzun yardımı gerekmektedir. Yapılan araştırmaların başından itibaren doktor kontrolünde geçen bir gebeliğin hem anne babalar hem de bebekler için çok daha mutlu bir şekilde geçirildiğini bizlere göstermektedir. Dolayısıyla sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için hamile kalmadan önce yapılan testleri unutmamalı ve bu testlerin sonuçlarına göre doktorunuzla nasıl bir hamilelik izleyeceğinizi belirlemeniz gerekir.hamilelik testleri, hamile kalacaklara yapılan testler, hamile adaylarına yapılan testler

Gebe kalmaya karar veren kadınların ilk yapmaları gereken şey eşleriyle beraber bir kadın doğum uzmanına görünmektir. Doktorunuz büyük ihtimalle gebeliği tehlikeye sokabilecek çeşitli durumlara karşı ilk kontrolleri yapar ve sizi bu sürecin gidişatı hakkında bilgilendirmektedir. Tabii ki çeşitli sorunların ortaya çıkması halinde o sorunlara dair de gereken muayeneler gerçekleştirir, ancak her hamile kalmak isteyen kadınlara uygulanması gereken bazı genel testler de mevcuttur. Bu testler sayesinde hamilelik sürecinde ve ya sonrasında hem annenin hem de bebeğin sağlığı korunmasıdır.

Bu testleri kısaca belirtelim;

Kan şekeri testi ve genel biyokimya durumu

Genetik hastalıklara karşı kromozom testleri

Hepatit testi

TORCH testi

Tansiyon ve idrar tahlilleri

Rahim ağzı kanseri incelemesi

Kan sayımı ve kan grubu testleri

Kanama tahlilleri

Yapılacak olan bu testler sayesinde bebekte oluşması muhtemel kan uyuşmazlıkları ve genetik sorunları, annenin hastalıkları gibi onlarca konuda gereken bilgiler edinilir ve buna göre gereken önlemler alınmaktadır. Aynı zamanda birçok doktor hamile kalmadan önce sigara ile alkolü bırakmanızı önerir ve bu konuda da ailelere danışmanlık yapabiliyorlar. Son senelerde hamilelik süreci daha başlamadan folik asit kullanımının önerilmesi nedeniyle bu yönde önerileri de duyulabilir. Zira pek çok anne adayı sadece hamilelikte folik asit kullanılması gerektiğini düşünülse de aslında daha öncesinden başlamanın birçok bebek sağlığı avantajı mevcuttur. Eğer kadın doğum uzmanınız gebe kalmanıza engel hiç bir şey bulamazsa sevinmeye başlayabilirsiniz demektir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir