Home » diğer » İnsanların Güveni Nasıl Kazanılır?
insanların güvenini kazanma, insanlara güvenme, insanlara güvenme nasıl olur

İnsanların Güveni Nasıl Kazanılır?

Güven verme hakkında en önemli unsur şeffaf olmaktır. Anlamını yitiren bir kelime olsa da aslında güven kelimesine denk gelen kelime budur. Herkes güvenmek ve güvenilmek ister. Patron işçisine, işçi patronuna, karı kocasına, kocası karısına. Her anlamda güven, toplumu bir araya toplayan tutkal gibidir. Bu sayede insan ilişkileri daha sağlıklı olur. İnternetten alış veriş yaptığımızda bütün kart bilgilerimizi sunarız. Sitenin bilgilerimizi saklayacağı konusunda hiç kuşkumuz yoktur. Yine bir şirkette çalışma arkadaşlarının sorumluluklarını itina ile yerine getireceğini biliriz. Toplumda asgari güven üzerine ilişkilerimiz kuruludur. Bu şekilde duyulan güvenin duygusal bir bağla alakası olmayan yani iyi niyet üzerine olmayan, kişilerin hareketlerine bağlı ve gösterilen çabaya bağlı olarak kurulan bir olgudur. Sadece sözle değil, yapılan fiil hareketlerde bu güvenin inşasında önemli yer alır. Bu güven sosyal çevre dışında tek bireyler içinde geçerlidir.insanların güvenini kazanma, insanlara güvenme, insanlara güvenme nasıl olur

İnsanlara Nasıl Güvenilir?

Yapılan eylemin sadece söz ile değil bunun davranışlarda da görülmesi gerekir. “Çevreyi koruyan duyarlılığımızla buradayız” diyen bir şirketin bunu sadece söz olarak değil bu eylemi harekete geçirerek de güvenilirliğini kanıtlaması gerekir. Ayrıca bir şirket güvenilirliğini korumak için bunu hayata geçirmek ve sonuçlarını da detaylı bir rapor hazırlayarak sunmalıdır.

Güvenin temelini kurma konusunda en büyük hatalardan biride gizliliktir. Birtakım şeyler gizli kalmak zorunda olabilir. Ama gizli olan şeylerin çok fazla yayılmadan güvenilirlik kazanması açısından şeffaf olmak çok önemlidir. Söylenilen sözler güven bakımından çok dikkatli seçilmelidir. Sözle kişinin yaptığı hareket birbirinin zıttı ise güvenilmek ve güvenmek zordur. Birisinin güvenini tekrardan kazanmaya yani tesis edilmeye çalışıldığında şeffaflık ayrıca önem kazanır. Çünkü söylenilen söz yapılan davranış birbirini tutmadığı için bir güvensizlik yaşanıyorsa, bu güvenin tekrardan tesis edilmesi için “şeffaflık” yani “söz ve eylem” birbirini eşitlemelidir.

Güvenmek veya güvenilmenin diğer en önemli ayrıntısı ise yapılan hatanın kabul edilmesi ve sorumluluğunun alınmasıdır. Hatanın kabul edilmesi ve sorumluluk almak güven kelimesinin en önemli ilkesidir. İster bireysel olsun, ister şirketler açısından olsun hata kabul edilmeli ve bu hatanın sorumluluğu üstlenmelidir. Bu şekilde hata daha basit bir şekilde affedilir ve güven kazanılır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir