Home » diğer » İş Alanında Kişisel Koruyucu Donanımlar nelerdir ve önemleri nedir?
kişisel koruyucu ekipman nedir, kişisel koruyucu ekipman kullanımı, kişisel koruyucu ekipmanın önemi

İş Alanında Kişisel Koruyucu Donanımlar nelerdir ve önemleri nedir?

Kişisel koruyu donanımlar iş yerindeki risklerin azaltılması ya da yok edilmesi halinde işçiye sağlanan ekipmana içermektedir. Her iş kolu farklı riskler ve kaz ihtimalleri olduğu için koruyucu donanım ekipmanları da farklılık göstermektedir. Her tür kişisel koruyucu donanımın CE belgesi taşıması gerekmektedir. Ancak pek çok nedenden dolayı piyasaya sahte ürünler bulunduğu için ürünün orijinalliğine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Sonrasında ise sunulan koruyucu donanımın test edilmesi ya da kalitesinden emin olunması gerekmektedir. Kişisel koruyucular yönetmelik hükümlerine uygun şekilde tasarlanmış ürünler olmak zorundadır. Kişinin kendine sorun oluşturmadan risk önlenmeye yardımcı olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra iş yerindeki koşullara ve işçinin sağlık durumuna uygun olmalıdır.kişisel koruyucu ekipman nedir, kişisel koruyucu ekipman kullanımı, kişisel koruyucu ekipmanın önemi

Kişisel koruyucu donanımlar kullanılabilmesi için öncelikle iş yerinde çalışan işçilerin konu hakkında eğitim almaları gerekmektedir. Bu eğitimlerin kapsamında iş yerindeki risklerin önlenmesi ve tedbir ve önlemlere rağmen devam eden risklerin seviyesini tespit edebilme, kişisel koruyucunun neden kullanılması gerektiği ve kullanmaması halinde olabilecek sorunları, koruyucunun özellikleri ve korumadaki faktörü, koruyucunun nasıl kullanılacağı ya da giyileceği, koruyucunun nasıl ve nerede saklanabileceği, temizli ve bakımı gibi konular yer almaktadır.

Kişisel koruyucu donanımlar farklı türler olarak sıralanabilmektedir. Bu ekipmanlar baret, baş koruyucusu, kulak, el ya da yüz koruyucuları, solunum sistemini korumaya yönelik filtreli maskeler, ayak ve bacak koruyucu donanımlar, vücut koruyucuları ve emniyet kemerleri olarak sıralanmaktadır. Baret ve baş koruyucusunun en çok kullanıldığı alanlar arasında endüstri fabrikaları, inşaat alanları, maden alanları gibi yerleri içermektedir. Bu ekipmanların farklı özelliklere sahip olan şekilleri bulunuyor. İş koluna tehlike arz eden duruma göre farklı koruyucu başlık ya da baretin kullanılması gerekmektedir. Bunun dışında kulak koruyucuları için akustik baretler kullanılabilmektedir. Yüksek ses içeren iş kollarında kullanılmaktadır. Göz koruyucuları yine göze tema edebilecek yabancı madde ya da gazların kullanıldığı iş yerlerinde X-Ray cihazlarının kullanıldığı alanlarda kullanılması gerekmektedir. Filtreli maskeler de yine solunumla yabanı maddelerin alınmasını önlemek için gereklidir. Kimyasal maddelerin sıklıkla kullanıldığı yerlerde el, yüz, vücut ve göz koruyucularına ek olarak kullanılması gerekmektedir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir