Home » anne-çocuk » Kadınlar İçin Yararlı Besinler
kadınlara faydalı besinler, kadınlar neler tüketmeli, kadınlara fayda sağlayan besinler

Kadınlar İçin Yararlı Besinler

Beslenme, sağlıklı bir yaşam tarzının en önemli unsurlarından biridir. Tüketilen yiyecekler; Besin değeri, kalori, vitamin ve mineralleri güçlü bir bağışıklık sistemi için çok önemlidir.

Sağlıklı ve fit bir vücuda ek olarak, daha sağlıklı ve daha uzun bir yaşam için hormonal dengeyi korumak, dengeli beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak gerekir. Kadın ve erkekte farklı anatomik yapıların ve hormonal sistemlerin bulunması bazı farklılıklara yol açar. Doğurganlığın bir fonksiyonu olarak…kadınlara faydalı besinler, kadınlar neler tüketmeli, kadınlara fayda sağlayan besinler

Gıda; Metabolizmadan bağışıklık sistemine kadar etkili olabilir. Vücudun görevini sağlıklı bir şekilde yapabilmesi için günlük olarak ihtiyaç duyduğu bazı besin değerleri vardır. Bunları düzenli olarak tüketmeye çalışmalıyız.

Yemek planınıza ekleyeceğiniz birkaç besin ile hem hormonal sorunları hem de sindirim sisteminde oluşabilecek sorunları önleyebilirsiniz. Enerjinizi artıracak, kendinizi daha mutlu ve sağlıklı hissettirecek ürünler arıyorduk.

Kadın sağlığına iyi gelen ürünler;

Domates… Vücudun enfeksiyonlara karşı direncini artırmaya yardımcı olan domates, aynı zamanda zengin bir antioksidan kaynağıdır. Yaşlanma karşıtı olan domates, düzenli tüketildiğinde kansere karşı da koruyucu bir besindir. Kolesterolü dengelemek, cildi korumak ve tansiyonu düşürmek için yaz mevsiminde bolca domates yenilmelidir. Yazın pişirildiği için kışın sofraya koymamanızı öneririz.

Havuç… Beta-karoten içeriğiyle bilinen havuç, sağlıklı beslenmek isteyenlerin tüketmesi gereken besinlerden biridir. Beta-karoten vücutta depolanabilen ve gerektiğinde kullanılabilen önemli bir maddedir. Günlük yemek planınıza havuç ekleyip düzenli olarak tüketirseniz; İltihap, enfeksiyon, astım ve kanser gibi hastalıkların oluşmasını engellemiş olacaksınız. Hücreden hücreye iletişimi güçlendirerek göz ve dudak bakımında etkili olan havuç, kadınların hormonal yapısı için de faydalı olan bir besindir.

Ceviz… Uzun ve sağlıklı bir yaşam için yenilmesi gereken ceviz, somondan daha fazla omega-3 içerir. Enfeksiyonu gideren, kalbe ve şeker hastalığına karşı koruyan, bağışıklık sistemini güçlendiren ceviz; Ayrıca göğüs, kolon, Parkinson ve Alzheimer gibi hastalıklara karşı koruyucu özelliği vardır.

Yaban mersini… Güçlü bir antioksidan kaynağı olan yaban mersini günde bir tabak yemeyi alışkanlık haline getirirseniz çok daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilirsiniz. Sindirim sistemini düzenleyen, şekeri dengeleyen ve kalp hastalıklarına karşı koruyan yaban mersini, hafıza sorunlarına karşı da etkilidir. Dondurularak ve kurutularak yenebilen yaban mersini, kadın sağlığı üzerinde de olumlu etkiye sahiptir.

Sarımsak… Doğal bir antibiyotik olarak bilinen sarımsak, birçok kanser türünü önler. Sarımsak; Vücuttaki bakteri ve parazitlere karşı korur ve antiseptik özelliğinden dolayı salgın hastalıklara karşı çok etkili bir savunmadır. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek için metabolizma ve bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkisi olan sarımsağın düzenli olarak tüketilmesi gerektiğini bilmeliyiz.

Yumurta… Protein açısından zengin olan yumurta, demir ve çinko gibi önemli mineralleri içerdiğinden oldukça sağlıklıdır. A, D, E ve B vitaminlerini içerdiği için kadın sağlığı için de iyidir. İyi bir protein kaynağı olan yumurtayı her gün kahvaltıda yemeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Ispanak… Bağışıklık sistemini güçlendiren ıspanak, sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek isteyenler için atılmaması gereken bir besindir. Sağlıklı ve lezzetli bir kahvaltı için ıspanak salatası yapabilir, yemek olarak pişirebilir veya yumurta kırabilirsiniz. Yeşil yapraklı sebzelerden biri olan ıspanak, yağ ve kalorisi düşük, lif ve demir açısından zengindir. Bu nedenle kadınların düzenli olarak tüketmeleri önerilir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir