Home » diğer » Kahvaltım Olmadan Asla!
kahvaltının önemi, kahvaltı neden yapılmalı

Kahvaltım Olmadan Asla!

Güne enerjik başlamak için kahvaltı alışkanlık haline getirilmelidir. İnsana tokluk hissi verir. Zinde, güçlü ve sağlıklı bir yaşam sunar. Tabi ki kahvaltının da bir ölçüsü vardır. Kahvaltı yapmak ne kadar önemliyse, yenilmesi gereken şeyler ve ölçüleri de o kadar önemlidir. Dikkat edildiği zaman kahvaltı diyetin tacı olur. Dikkat edilmediği zaman kahvaltı kilo almanın ilk yolu olur.

Diyet ve Sağlıklı Yaşam İçin Kahvaltı Nasıl Yapılmalı?
İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya ile muhteşem kahvaltı önerileri…kahvaltının önemi, kahvaltı neden yapılmalı

Lor Peyniriyle İyi Geçinin
title_lor

Kahvaltının baş köşesine konan peynirler dahi seçime sunulmaktadır. Eğer kilolarınızdan şikayetçiyseniz tam yağlı beyaz peynirden uzak durmalısınız. Tam yağlı beyaz peynir tamamen yağ ve tuz deposudur. Eğer lor peyniri yiyemem diyenlerdenseniz, yarım yağlı beyaz peyniri tercih etmelisiniz.

Tuzlu Zeytini Azaltın
1420019190_zeytin11

Tansiyon sorunu olanlar kahvaltıda siyah ve tuzlu zeytin yememelidir. Tansiyonu olanlar için adeta bir el bombası! Tansiyonu olmayanlar içinde yağ bombası! Siyah zeytinin lezzeti faydası saymakla bitmez. Ancak 1 kaşık dolusu tüketilmemelidir. Tansiyonu yüksek olanlar az yağlı olan yeşil zeytine yönelebilirler.

Hamur İşlerine Veda Edin
hamur-isleri-nfs

Kahvaltıda poğaça, börek, açma yemeyi tercih edenler veda etme zamanı geldi de geçiyor bile… İçerisinde margarin barındıran hamur işlerinden vazgeçmeden zayıflamayı hayal bile etmeyin. Sabah kahvaltısında unlu mamul olarak yalnızca ekmek yenmelidir. Ancak ekmeğinde ölçüsü iki buğday ekmeği dilimi kadar olmalıdır. Beyaz ekmek kilo aldırır. Buğday ekmeği tercih edilirse daha sağlıklı bir kahvaltı yapılmış olur.

Hazır Tereyağı mı? ASLA!
tereyağ

İmkanı olan hazır tereyağların dan uzak durup, doğal yağlara yönelsin! Ancak doğal tereyağı dahi her kahvaltı sofrasına konmamalıdır. Kendinize bir gün edinin. Yalnızca o gün bıçağınızın ucuyla ekmeğinize sürerek yemiş olun.

Reçel mi? Marmelat mı?
erikmarmelatı

Marketten reçel almayı tamamen unutun. İçerisinde inanılmaz derecede fazla şeker bulunmaktadır. Bunun yerine evde marmelat yapmalısınız. Bu sayede fazla şeker koymaktan sakınacaksınız. Üstelik reçel yaparken fazla meyve ve şeker ihtiyacı oluyor. Ancak marmelat yaparken meyve püre haline getirilmekte ve fazla şekere ihtiyaç duyulmamaktadır. Marmelat meyvesi olarak eriği tercih ederseniz daha az kalori tüketmiş olursunuz. Allah’ın yarattığı en güzel nimetlerden biri olan bal iyi tüketildiği zaman sofranın baş tacı olmalıdır. Günde bir tatlı kaşığı tüketilmelidir. Zira bir kaşık balda 64 kalori mevcut.

Sizce Yumurtanın Beyazı mı? Sarısı mı?
yumurta07

Muhteşem bir protein içeren yumurta dahi ölçülü yenilmelidir. Eğer iki yumurtayla omlet yapacaksanız, yalnızca bir yumurta sarısı koymalısınız. Yani iki yumurta akı + 1 yumurta sarısı = Omlet… Haftada 2 veya 3 gün yumurta tüketebilirsiniz.

Çay Ama Nasıl Bir Çay?
çay-demlemek

Dilimizde ki tomurcukların yeni bir tada alışma süresi 21 gündür. 21 gün boyunca şekersiz çay içerseniz bu duruma alışabilirsiniz.Şekerden kurtulmanın diğer yöntemi ise çaya süt veya limon eklemektir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir