Home » sağlık » Kanserden Koruyan Besinler Nelerdir?
kanserden koruyan besinler, kanserden hangi besinler korur, besinler ve kanserden korunma

Kanserden Koruyan Besinler Nelerdir?

Beslenme programınızdaki gıdaların sağlığınız üzerinde büyük etkisi olduğunu hatırlatarak başlayalım. Birçok sağlık sorununa ek olarak, kanser için bile etkili olan beslenme sağlık için çok önemlidir. Tüm dünyada kanser türlerinin kardiyovasküler hastalıklardan hemen sonra ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Genetik yapıya bağlı olarak vakaların %5-10’unda, çevresel faktörlere bağlı olarak -95’inde kanser oluşur. Bahsedilen çevresel faktörlerin çoğunun beslenme alışkanlıkları olduğu unutulmamalıdır. Sağlıklı beslenerek kanser riskinizi 0 oranında azaltabilirsiniz. Bir hatırlatma olarak, diyetinizi düzenli bir egzersiz programı ile sürdürmeniz sağlığınız için son derece faydalı olacaktır. Araştırmalar sonucunda kendinizi kanserden korumanıza yardımcı olabilecek beslenme alternatifleri aradık.kanserden koruyan besinler, kanserden hangi besinler korur, besinler ve kanserden korunma

Kanserden korunmak için diyet önerileri;

Sebze ve Meyve Çeşitlerini Arttırın… Sebze ağırlıklı beslenmeyi ve tükettiğiniz meyve ve sebze çeşitlerini artırmayı göz önünde bulundurmalısınız. Her birinin farklı faydaları olan meyve ve sebze grubunu öğrenmeli ve yaşamsal faktörlerinize uygun seçeneklere daha fazla yer vermelisiniz. Gün boyunca kadınlar 2-3 porsiyon meyve ve sebze, erkekler ise 3-4 porsiyon tüketmelidir.

Bakliyat ve tahılları da dahil edin… Konu sağlıklı beslenmeye geldiğinde pek çok insanın yaptığı yanılgılardan biri de ekmeği hayatından tamamen çıkarmaktır. Ancak bu tam tahıllı ekmek tüketmek için çok önemli bir fırsattır. Karbonhidratları hayatınızdan çıkarmamalısınız. Ayrıca vücudun enerji sistemini tetikleyen B1 vitamini içerdiğinden tahıl ve bakliyat grubuna daha fazla dikkat etmelisiniz.

Probiyotikleri İhmal Etmeyin… Sağlıklı beslenmelerde sıklıkla gözden kaçan probiyotikler, kanser önleyici etkileri açısından da son derece önemlidir. En önemli özelliği bağışıklık sistemini güçlendirmek olan probiyotikleri düzenli olarak tüketmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. Probiyotik içeriği yüksek yoğurt veya kefiri günde ortalama 3 bardak tüketmeye özen göstermelisiniz.

Kontrollü Kırmızı Et Tüketimi… Mide ve kolon kanserine neden olan kırmızı eti, gereğinden fazla tüketiyorsanız kontrollü tüketmeniz gerektiğini hatırlatırız. Özellikle kırmızı eti kızartmak ve fırınlamak yerine fırında pişirmek, buharda pişirmek veya kaynatmak daha iyidir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan bir araştırmada, günlük 50 gram ve üzeri et tüketiminin düzenli olarak kanser riskini  oranında artırdığı tespit edildi.

Balık düzenli yenmelidir… Kırmızı et kadar yaygın olarak tüketilmeyen balık aslında sağlığımız için bir nimettir. Omega-3 yağ asitlerinin koruyucu etkilerini görmenizi sağlayacak bir balık alternatifini mutlaka diyetinize eklemelisiniz. Uzmanların haftada 2-3 kez yenmesini önerdiği balıklar fırında ya da kırmızı et gibi buharda pişirilerek yenilmelidir.

Hayatınızdan Şekeri Çıkarın… Rafine şekerden tamamen kurtulmanız sağlığınız için şart. Vücuttaki yağ dokusunun artmasına neden olan şekere bağlı olarak artan yağ dokusu sizi kanser riskine de sokar. Gün boyunca tükettiğiniz besinlerden aldığınız toplam kalorinin %5’inden fazlasının şeker olmamasına dikkat etmeli ve mümkünse şekeri hayatınızdan tamamen çıkarmalısınız.

Doymamış yağ asitlerini unutmayın. Soya, kanola yağı, soya fasulyesi, keten tohumu, fındık, ceviz gibi birçok gıdada bulunan tekli ve çoklu doymamış yağ asitlerinin düzenli tüketiminin kurallarını unutmayınız. Doymamış yağ asitlerinin kansere karşı koruyucu etkisi olduğunu bilmelisiniz.

Kansere neden olan besinler;

İşlenmiş beyaz un

rafine şeker,

işlenmiş et ürünleri,

Önceden paketlenmiş cips

Ekşi ve gazlı içecek grupları,

alkol ve sigara,

Hidrojenik yağlar.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir