Home » diğer » Kırmızı Et Nasıl Tüketilmelidir?
kırmızı et tüketimi, kırmızı et nasıl tüketilir

Kırmızı Et Nasıl Tüketilmelidir?

Bu yazımızda günümüzün en popüler yemek çeşitlerinden olan et yemeklerinin nasıl pişirilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz. Kırmızı etin içerisinde bol miktarda hayvansal protein olmasının yanı sıra aslında yüksek derecede bir demir kaynağıdır. Bu yüzden özellikle de kadınlar için oldukça faydalıdır. Kırmızı etin hemen hemen her türünün hayatımızda olması gerekir ancak özellikle de bonfile ve biftek türlerini daha çok tüketmek gerekmektedir. Bunun sebebi, bu et türlerinin daha az işlenmiş olmasıdır.kırmızı et tüketimi, kırmızı et nasıl tüketilir

Et ve Yağ

Antrkot çeşidi ise daha yağlı bir et türü olduğundan bu et türünden uzak durmak veya az yemek gerekmektedir. Ayrıca etin pişirilmesi esnasında yağ kullanmaya gerek yoktur. Çünkü etin kendisi zaten kendisini pişirmeye yetecek kadar yağ bulundurmaktadır. Et, hayvansal yağı zaten yüksek miktarda içeren bir besindir.

Yine et pişirilirken ters düz ederek pişirilirse daha iyi olur. Yine mangalda et pişirilecekse ateş ile et arasında 15 cm’lik mesafe olması gerekmektedir.

Kuzu eti ise dana etinden daha sağlıklıdır. Bu yüzden özellikle de yağsız kuzu etleri sakınmadan yenilebilir.

Kırmızı Et Nasıl Pişirilmelidir?

Kırmızı et pişirmek için birkaç hususa dikkat etmek gereklidir. Dışarda yenilen et yemekleri her ne kadar göze hitap ediyor olsa da bazen damağa hitap etmeyebilir. Şimdi etin nasıl pişirilebileceğine bir bakalım.

Eti pişirmeden 10 dakika önce buzdolabından çıkarılması gerekmektedir. Çünkü etin soğukluğu gitmediği sürece, tavadaki sıcaklık etin içerisine eşit şekilde dağılmayabilir. Bu yüzden bu durum, etin her tarafının eşit şekilde pişmemesine sebebiyet verebilir. Aynı zamanda etin buzdolabı dışında bir süre soğukluğunun gitmesini beklemek, etin pişerken daha iyi renk almasını ve yumuşak bir şekilde sertleşmeden pişmesini de sağlar.

Ayrıca eti pişirmeye koymadan hemen önce baharatını veya tuzunu eklemek gerekir. Eğer çok önceden eti tuzlarsanız, su sebebiyle et suyunu çeker ve pişerken sertleşir.

Et pişirilmek için tavaya konar konmaz cızırdamalıdır. Aksi halde tava iyice ısınmamış demektir.

Etin içinin ve dışının da aynı seviyede pişmesini istiyorsanız, tavanın altını kısmalı, mangalda pişiriyorsanız mangalın daha a sıcak olan tarafına geçirmelisiniz. Çünkü düşük ateşte etin (özellikle de kalın etin) dışı içinden daha çok pişmez ve böylece etin her tarafı aynı derecede pişmiş olur.

Etin sertleşmesini istemiyorsanız eti sadece 1 kere çevirin. Eğer birden fala kez çevirmek zorunda kalırsanız mümkün olduğunca az çevirin.

Ayrıca et piştikten sonra hemen yenilmemeli, 1 – 2 dakika kadar et dinlendirilmelidir.

Etin az pişmiş, orta pişmiş veya iyi pişmiş olup olmadığını anlamak için eti pişirirken üzerinde toplanan suya bakmak yeterlidir. Örnek olarak az pişmiş bir et istiyorsanız, etin suyu et üzerinde görünmeye başlar başlamaz tavadan alabilirsiniz. Tavadan almadan önce de sertliğine bakmak gereklidir. Az pişmiş bir et, daha yumuşak olur. Ayrıca az pişmiş bir et elde etmek için, tavayı önceden ısıtmış olmak daha da büyük önem taşır, çünkü tava sıcak olduğu sürece, eti tavaya atar atmaz dış kısmı az da olsa pişerse, pişen kısımdan suyunu çıkarması daha da zorlaşır ve böylece daha sulu ve yumuşak bir et elde edilir.

Orta pişmiş bir et için ise; az pişmiş ete nazaran daha fazla su çıkarmış olması gerekir. Et üzerinde neredeyse havuz oluşturan bir su çıkması, etin orta derecede piştiğinin göstergesidir. Yine az pişmiş ete göre daha elastik bir yapıda olması etin orta derecede piştiğini gösterir.

İyi pişmiş bir et elde etmek için ise, etin içerisindeki suyun nerdeyse çoğunun çıktığından emin olun. Ayrıca iyi pişmiş bir ete dokunulduğunda, orta derece ete göre daha sert olduğu anlaşılmalıdır. Etin suyunun çıktığından emin olduktan sonra tavanın altını kısarak pişirmeye devam etmek, eti iyi pişmiş hale getirmek için önemlidir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir