Home » diğer » Kırmızı Lahananın Faydaları ve Az Bilinen Zararları
kırmızı lahana zararları, kırmızı lahana faydaları, kırmızı lahana nelere iyi gelir

Kırmızı Lahananın Faydaları ve Az Bilinen Zararları

Günümüzde sağlıklı beslenmenin önemi gittikçe artmaktadır. Bu doğrultuda marketlerde, pazarlarda sağlıklı beslenmeye yarayan ürünler de fazlaca yer almaktadır. Bunlardan biri de Akdeniz kökenli olan, kat kat ve birbirine sarmal yapıda yaprakları olan kırmızı lahanadır. Peki kırmızı lahananın en önemli faydaları nelerdir?

Kırmızı lahananın bilinen en önemli faydalarının başında göz sağlığını koruması vardır. Kırmızı lahananın içeriğinde gözleri UV ışınlarından koruyan maddeler vardır. Özellikle içeriğindeki lütein maddesi, vücudu güneş ışınlarının yarattığı zararı hafifletir. Göz sağlığı için kırmızı lahananın düzenli bir şekilde tüketilmesinde fayda olabilir.kırmızı lahana zararları, kırmızı lahana faydaları, kırmızı lahana nelere iyi gelir

Kırmızı lahana aynı zamanda kalp dostu bir sebzedir. Kalp rahatsızlıkları riskini azaltmak, daha sağlıklı bir kalbe sahip olmak için kırmızı lahana tüketilmelidir. Aynı zamanda kan basıncını düzenlemek için de oldukça etkili bir sebzedir. Alyuvar oluşumunu hızlandırmak ve daha sağlıklı hale getirmek için kırmızı lahana tercih edilebilir.

Kırmızı lahanayı hem salatalarda tüketmek hem de suyunu içmek sindirim sistemini rahatlatacaktır. Kırmızı lahana güçlü bir antioksidan deposudur. Sindirim konusunda zorluk yaşıyorsanız her gün az da olsa kırmızı lahana tüketmenizde fayda olabilir. Ancak tüketimi esnasında fazla tuz kullanılmamalıdır. Bu mide şişkinliğine neden olabilir. Buna ek olarak diyet listeleri için de kırmızı lahana oldukça ideal bir sebzedir. Beslenme uzmanlarının ve diyetisyenlerin diyet listeleri için vazgeçilmez ürünlerinden bir tanesidir.

Kırmızı lahananın en önemli faydalarından bir diğeri ise kanserli hücrelerin oluşumunu engellemesidir. Özellikle serbest radikaller ile mücadele eden ve vücudu kötü huylu hücrelerden koruyan değerli bir besindir. DNA onarımında da önemli bir rol üstlenmektedir.

Her şeyde olduğu gibi kırmızı lahananın da fazla tüketilmesi halinde bazı sorunlar meydana gelebilir. Öncelikle kırmızı lahana gaz yapan yiyeceklerden biridir. Emziren annelerin ve gebelerin fazla tüketmesi soruna neden olabilir. Ayrıca kırmızı lahana, tiroid bezlerinin çalışmasına da neden olabilir. Özellikle de hipotiroidizm hastalarının bu sebzeyi tüketirken dikkatli olmasında fayda vardır. Son olarak diyabet hastalarının da kırmızı lahana tüketmesinde ölçülü davranması gerekir çünkü kırmızı lahana kan şekeri seviyesini artırabilmektedir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir