Home » sağlık » Kol Ağrısının Sebepleri Nelerdir?
kol ağrısının sebepleri, kol ağrısı neden olur, kol ağrısı oluşumu

Kol Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Kolunuz ani bir şekilde ağrımaya başlamışsa ve sebebi hakkında fikriniz yoksa ağrıyan kısma buz koyup ihtiyaç duymanız halinde de bir ağrı kesici kullanarak ilk önce evinizde tedavi etmeyi deneyebilirsiniz. 1-2 gün içinde ağrıda hiçbir bir değişiklik olmazsa veya artış ve hatta kızarıklık gibi yeni şikayetler de meydana gelmeye başlamışsa en iyisi bir uzmana görünmek olmalıdır. Koldaki bazı ağrılar ise acil bir soruna işaret edebilir ve geçiştirmeniz önerilmez. Kol ağrısı sebebiyle acil olarak bir doktora görünmenizi gerektirecek hallerden biri de kırık şüphesidir.kol ağrısının sebepleri, kol ağrısı neden olur, kol ağrısı oluşumu

Düşme veya bir kaza sonrası şiddetli düzeydeki ağrının kırık olabileceğini düşünüyorsanız hemen sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Kol ağrısının sebepleri arasında ayrıca fiziksel aktivite ve efor sonucu oluşan ve kol hareketsiz kalana kadar dinmeyen ağrılar da vardır. Bu gibi ağrılar angina (göğüs ağrısı) belirtisi de olabilir. Göğüste sıkışma hissi ise beraber kola aniden ağrı girmesi gibi hallerde ise kalp krizinden şüphelenilebilir ve yine ihmal edilmeden hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Sinir Ezilmesi ve Sıkışması

Yaşlanmaya bağlı şekilde zaman zaman olağan olarak gelişen eklem ve kemiklerde yıpranma ve aşınma gibi sebepler omurilikte bulunan sinirlerin ezilmesine veya sıkışmasına sebep olabilir. Bu durumlarda boyundan başlayıp kollara yayılan bir ağrı türüne ve bazen de karıncalanmalara sebep olur. Ağrının dışında kollarda güçsüzlük de fark edilebilir. Bu gibi yıpranmalara omurga artriti veya servikal spondilosiz adı verilir. Semptomları kişiden kişiye değişmekle beraber, bu türde kol ağrısında hastanın iyi ya da kötü günlerinin olması da tipik belirtilerden biridir.

Fıtık

Bel ve boyun fıtıkları da tıpkı üstteki paragrafta bahsettiğimiz hallere ek olarak, sinirler üzerinde baskıya da neden olmaktadır. Bu durum yalnızca fıtığın bulunduğu bölgeyi etkilemekle kalmamaktadır. Bel fıtığı, bacakta ağrılarına ve güçsüzlük hissine neden olabilirken, boyun fıtığında da kollarda güçsüzlük ve ağrı gözlenebilir. Fıtık, omurlar arasındaki disk adı verilen ve yumuşak yapıdaki maddenin zamanla sertleşmesi anlamına gelir. Kol ağrısının sebepleri arasında bel ve boyun fıtıkları da bulunur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir