Home » güzellik-bakım » Kolay Hazırlanan Oryantal Güzellik İksirleri
güzel görünmek

Kolay Hazırlanan Oryantal Güzellik İksirleri

Pürüzsüz cilde, büyülü ve yumuşak bakışlara sahip olan Doğu kadınlarının gizemli ve duru güzelliklerinin nereden geldiğini hiç merak ettiniz mi? İşte oryantal güzelliğin size gün ışığına çıkan sırları;güzel görünmek

Bir günde oryantal güzellik için neler yapabilirsiniz?

5 dakikada: Vücudunuzu badem ağacı çiçeğinin suyu ile ferahlatın ya da yüzünüzü suyuyla yıkayarak rahatlayın. Yasemin kokusunu da sürün.

1 saatte: Saçınıza argan yağından maske yapın. Saçınızdaki kirden böylece tamamen arınacaksınız. Saçınızı dinlendirip, durulayın ve en son şampuanlama işlemi yapın.

Elinizi iyice ovun ve tırnaklarınıza masaj yapın. Yuvarlak hareketleri avuç içlerinize ve her bir parmağınıza yaparak onların dinlenmesini sağlayın.

Yarım günde: İyice vücudunuzu temizledikten sonra kına dövmesi yapıp görüntünüze hoşluk katabilirsiniz. Tüm aktarlarda kınayı ve dövme kalıplarını bulmanız mümkün olacaktır.

1 günde: İhtiyacınıza göre gün boyunca tüm hamam ritüellerini uygulayarak kirden arınabilir, kendinizi daha ferah ve rahat hissedebilirsiniz.

Peeling için;

Kahve ve defne sabunu

–       50 gr kahve

–       1 adet defne sabunu

–       1 tatlı kaşığı gül yağı

–       1 adet temizlik eldiveni ya da sünger

İri çekilmiş kahveden elinize bir miktar alın ve önceden nemlendirdiğiniz cildinize uygulayın. Yuvarlak hareketler yaparak cildinizi ovun, durulanın. Defne sabunuyla ardından vücudunuzu köpürtün ve tekrar durulanın. Gül yağı ile son olarak da vücudunuzun nemlenmesini sağlayın.

Parlak saçlar için;

Killi çamur (Rhassoul)

–       Sıcak su

–       200 gr kuru kil ya da şifalı çamur

Killi toprak sulandırılarak ya da kurutulmuş şifalı çamur parçaları eritilerek ‘Rhassoul’ elde edilir. Kili ya da çamuru bunu hazırlamak için suda dikkatli bir şekilde karıştırın. Bir süre sonra bu karışım yumuşak bir hale gelecektir. Vücudunuza ardından sürün. Aynı zamanda yüzünüz ve saçınıza da uygulayabilirsiniz. Vücudunuzda yaklaşık 10 dk kadar bekletin. Vücudunuzu işlem bitiminde temiz suyla durulayın. Cildiniz böylece kirden arınacak, saçlarınız daha canlı ve parlak görünecektir.

Cilt bakımı;

Argan yağı

–       Bir şişe argan yağı

Argan yağı bol miktarda E vitamini içerir ve Fas zeytin ağacından elde edilir. Derinin yaşlanmasının önüne geçen ve çabucak çatlamış derinin iyileşmesini sağlayan bu yağ cilt ve vücut kremi yapımında günümüzde kozmetikte kullanılıyor. Bunu siz de aktarlarda bulabilirsiniz. Bulamazsanız eğer saf zeytinyağı da kullanabilirsiniz. Vücudunuza bu yağı uygulamadan önce iyice yedirin. Yuvarlak hareketleri iki elinizle yaparak kaslarınızı ve bacaklarınızı iyice ovun. Göğüs kısmına sonrasında geçebilirsiniz. İyice omuzlarınızı ovalayın.

Ensenize iki elinizi koyarak parmak ucunuzla masaj yapın ve baş tarafınıza doğru sonrasında gelerek, yuvarlak hareketlerle masaj yaparak rahatlayın. Bu yağı isterseniz yıkamadan pamuklu bir gecelik giyerek uyuyabilir ve sabah duş alabilirsiniz. Ya da vücudunuzun yarım saat yağı emmesini bekledikten sonra yıkanabilirsiniz.

Doğal ve kolay iksirler;

Siz de cildinize ve saçlarınıza doğal güzellik sunacak geleneksel balsaö ürünlerini hazırlayabilirsiniz. İşte doğal evde yapabileceğiz reçeteler;

Badem yağı-bal el-tırnak maskesi;

–       1 kap bal, 1 ya da 2 kap argan ya da badem yağı

İyi beslenmeye olduğu kadar sağlıklı ve güzel tırnakların bakıma da ihtiyacı vardır. Elinizi bunun için sıcak suyun içine koyarak birkaç dk bekletin ve yumuşamasını sağlayın. Tırnaklarınızı ve elinizi daha sonra iyice kurulayın. Yağ ve balı karıştırın; daha sonra elinizi 5 dakika boyunca içinde bırakın. Birkaç dakika ısıtıp, nemlendirdiğiniz sıcak havluyu tırnaklarınızı ve elinizi sarmadan önce onlara masaj yapın. Eğer elinizdeki yağ fazla ise fazlalığı alarak tekrar masaj yapabilirsiniz.

Ferahlatıcı yasemin parfümü;

–       Fındık özü nemlendirici bakım kremi, 1 damla yasemin esansı

Yasemin kokusu ile nemlendirici kremi iyice birbirine karıştırın. Bu kokuyu kulağınızın arkasına sürün. Kendinizi böylece daha ferah hissedeceksiniz.

Argan yağından saç maskesi;

–       1 şişe argan yağı

Bir miktar argan yağını elinize alarak tamamen saçınıza uygulayın. Gür ve parlak saçlarının sırrının Doğulu kadınlar, yağlarla saç derisine masaj yapılmasında saklı olduğuna inanıyorlar.

Baştan aşağıya saçınızı tarayın. Yağ böylece saç tellerine işleyecektir. Saçınızı ardından bir havlu ile sarın ve bir saat boyunca bekletin. Saçınızı son olarak yıkayın ve kurulayın. Saçınıza bu uygulama parlaklık, esneklik

Ve canlılık kazandırmaya yardımcı olacaktır.

Doğal makyaj;

–       1 şişe gül suyu, 1 şişe doğal sürme

Gül suyunun içine ucunda sürme bulunan çubuğu batırın ve kalem çeker gibi gözlerinize sürün. Gözlerinizi sürme çekince daha canlı ve iri göstereceksiniz. Göz kapaklarınızın üzerine son olarak koyu renkte toz pudra uygulayın.

El ve ayaklara kına dövmesi;

–       100 gr kına

–       Yarım kilo limon

–       1 bardak su

Rengin öncelikle daha canlı görünmesi için limonu dövme yapacağınız bölgeye sürmelisiniz. Bir miktar suyla kınayı karıştırarak yoğunluğu azaltın. Yarı sıvı hale getirin. Hoşunuza giden motif ve deseni çizin ve hiç dokunmadan en az 3 saat bekleyin. Renk ve dövme böylece kalıcı olacaktır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir