Home » sağlık » Kolon Kanseri ve Belirtileri Nelerdir?
kolon kanseri tedavisi, kolon kanseri nedir, kolon kanseri belirtileri

Kolon Kanseri ve Belirtileri Nelerdir?

Kalın bağırsağın yaklaşık 150-180 cm’lik üst kısmına kolon, yaklaşık 15-17 cm’lik alt kısmına ise rektum denir.

Kolon ve rektum, sindirim sisteminin kalın bağırsak kısmını oluşturur ve kalın bağırsakta gelişen poliplerin neden olduğu kanser türüne kolon kanseri denir. Başka bir ifadeyle kalın bağırsak kanseri olarak adlandırılan bu kanser tipi nedeniyle yer yıl ortalama 60 bin insan hayatını kaybetmektedir. Batı dünyasında ise en sık rastlanan üçüncü kanser türü olarak karşımıza çıkar.

Erken teşhisin çok önemli olduğu kanser türleri arasından kolon kanserinde görülen başlıca belirtileri sıralayacak olursak;kolon kanseri tedavisi, kolon kanseri nedir, kolon kanseri belirtileri

1)MAKATTA KANAMA GÖRÜLMESİ

Makatta kanama kişilerde en çok rastlanan durumlardan birisidir. Bu durum bir çok hastalığın belirtisi olabilmekle beraber kolon kanserinin de en önemli belirtisi sayıldığı için ihmal edilmemesi gerekir.

2)TUVALET ALIŞKANLIKLARINDA DEĞİŞİKLİK

Kişilerin günlük tuvalet alışkanlıklarında meydana gelen değişiklikler de bu kanser tipinin belirtileri arasındadır. Tuvalet alışkanlığında değişiklik halleri;

  • Kabızlık ve ishal hallerinin birlikte görülmesi ,
  • Makatta doluluk hissi,
  • Sürekli tuvalete çıkma ihtiyacı olmasına rağmen tuvalette dışkının atılamaması

3)KARIN AĞRISI ŞİKAYETİ

Sadece karın ağrısı kolon kanseri belirtisi değildir. Çünkü karın ağrısı onlarca hatta yüzlerce hastalığın semptomu olarak görülebilir. Dolayısıyla makatta kanama, tuvalet alışkanlıklarında değişiklik, kilo kaybı ve diğer birkaç belirti ile birlikte kişide karın ağrısı mevcut ise ihmal edilmeden doktora görünülmesi gerekir.

4)KİLO KAYBININ YAŞANMASI

Kilo kaybı kişinin psikolojik rahatsızlıklarından veya yeme içme düzensizliğinden kaynaklanabileceği gibi bütün kanser türlerinin de başlıca belirtisi olarak karşımıza çıkar. Fakat kolon kanserinde yaşanan kilo kaybındaki en önemli özellik çok kısa sürede yüksek oranda kilo kaybı yaşanmasıdır.

5)KANSIZLIK

Bir kişide kansızlık olma ihtimalini en kolay kişinin kendisini sürekli yorgun hissetmesi, uyuma ihtiyacı gibi haller varsa anlarız. Ayrıca kolon kanseri halinde kişi sürekli olarak makattan veya dışkıdan kan kaybettiği için buna bağlı kansızlık görülebilmektedir.

6)KARINDA ŞİŞKİNLİK

Kanser hücreleri kalın bağırsağı tıkayarak kişide şişkinlik ve kitle oluşumuna yol açmaktadır. Kişi şişkinliğe rağmen dışkı yapamıyor veya gaz çıkaramıyorsa acil doktora görünmesi gerekir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir