Home » diğer » Kulak İltihabı Nedir?
kulak iltihabı, hamilelerde kulak iltihabı, hamilelerde kulak iltihabı neden olur

Kulak İltihabı Nedir?

Kulak, vücuttaki en önemli organlardan biridir. 5 duyu organından biri olan işitme ve vücudun dengesinin sağlanması kulağımız tarafından üstlenilen görevlerin sadece ikisidir. Bir çok insan vücudumuzun dengede durmasının kulağımızın görevi olduğunu bilmez. Ayakta durabilmez, yürüyebilmek, koşabilmek, dengeli şekilde hareket edebilmek iç kulağımızın başarısıdır. Bu açıdan da bakıldığında kulak sağlığımızın korunmasının ne derece önem arz ettiği bir kez daha ortaya çıkmaktadır.kulak iltihabı, hamilelerde kulak iltihabı, hamilelerde kulak iltihabı neden olur

Kulak iltihabı, kulağı dış kulak yolu, orta kulak veya iç kulakta meydana gelen iltihaplanmasına denir. İltihaplanmaların temelinde iltihaplanmasını yer ettiği bölgede bir bakteri, enfeksiyon ya da mikrop yer alır. Her iltihaplanma, yerine, nedenine, izlediği seyrede miktarına göre değişiklik gösterir. Her bölgenin iltihaplanması farklı yollarla tedavi edilir ve farklı sonuçlar meydana getirir.

Kulak iltihaplanmalarının bir çeşidi olan orta kulak iltihaplanması başta bebekler ve çocuklar olmak üzere her yaş grubunda görülebilen bir hastalıktır. Orta kulağın östaki borusu ya da burun yoluyla bakteri veya mikroba maruz kalması sonucu, sıvılaşarak iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Orta kulak iltihabının oluşumunda bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Bunlar ise,

İltihaplanmada ailede bir geçmişinin olması

Kişilerin soğuk bir iklimde yaşam sürmesiyle sıkça üst solunum yolu enfeksiyonuna maruz kalması

Bebeklerin anne sütünden yoksun kalması

Ani basınç değişikliğine maruz kalmak

Üst solunum yolu enfeksiyonu veya sinüzit

Dış kulak iltihabı ise özellikle de kulağa aşırı su kaçması ve kulağın sıkça temizlenmesi, kulağın yabancı cisimlerle karıştırılarak tahriş edilmesiyle ortaya çıkar. Dış kulak yolu, karanlık nemli ve sıcaktır. Yani bakterilerin oluşumuna ve barınmasına müsaittir. Kulak yolumuzu ve kulağımızı, bu alanda bulunan kulak kirimiz korumaktadır. Kulak kiri temizlenirse, kulağımız bakterilere açık olur.

İç kulak iltihabı ise iç kulaktaki labirent bölümdeki iltihaplanmadır. Bu iltihaplanma özellikle de duyu ve vücut dengesini risk altına alır. Bu alandaki iltihaplanma, bu nedenle de dengeye ve duyuya etki eder. Kişiler sıklıkla baş dönmesi ve denge güçlüğü yaşar. Eğer hastalık tedavi edilmez ise büyük sorunlar meydana getirebilir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir