Home » diğer » Kuryenin görevleri arasında neler vardır?
kuryenin görevleri nelerdir, kurye ne iş yapar, kuryelerin yapmaları gerekenler

Kuryenin görevleri arasında neler vardır?

Kurye bir malı ( eşya, belge, evrak  vb.) bir yerden alıp, başka bir yere belli bir ücret karşılığı ulaştıran meslek grubuna  denir.  Bu ulaştırma işini gerçekleştirirken, kuryenin uyması gereken bazı görevleri vardır. Operatöründen  gerekli  adres  bilgilerini alan kurye öncellikle ulaştıracağı gönderinin sorumluluğuna  sahiptir.  Gönderiyi kırılmadan, bozulmadan, yırtılmadan kısacası her hangi bir zarara uğratmadan ulaştırmakla yükümlüdür.  Bu temel görevlerin dışında sınıflarına göre farklı görevlerinde vardır.kuryenin görevleri nelerdir, kurye ne iş yapar, kuryelerin yapmaları gerekenler

Kuryelerin belli başlı sınıfları vardır. Bunlar  yaya , arabalı , Express  ve moto kuryelerdir. Arabalı kurye genel olarak insan gücüyle taşınamayan malları taşımak için kullanılır.  Bunlar görevlerinden biride sevkini sağlayacakları eşyayı araçlarına indirip, bindirmektedir. Ayrıca herhangi bir arıza durumunda yetkililerine bildirmeleri gerekmektedir. Normal bir araçta bulunması gereken hava zinciri, yangın söndürücü ve ilk yardım malzemelerini araçlarında bulundurmaları gerekir.

Teslimat işini bitirdikten sonra yetkilisine haber vermesi gerekir. Yetkili operatör aldığı bilgi doğrultusunda gerekli girişleri ve çıkışları yapar ve muhasebeciye haber verir. Muhasebeci ise faturayı düzenler. Gerekli işlemler yerine getirildikten sonra iş sonlanır.

Yaya kurye halk arasındaki kullanımıyla ‘’ayak işleri’’ benzeri işlere bakar.  Yay kurye herhangi bir araç kullanmadan yürüyerek teslimat gerçekleştirir. Genellikle kredi kartı, evrak gibi ufak gönderilerin teslimini yapar. Bu meslek gurunda eski postacılar revaçtadır. Firmalar genellikle bu işte tecrübeli olduğunu düşündükleri emekli postacıları işe alır. Onun dışında ise genç işler yaya kurye olarak görev yapalar. Yaya kurye olmak için herhangi bir sağlık sorununa sahip olmamanın yanında adres bilgisi de önemlidir.

Moto kuryeler ve express kuryeler ise en fazla tercih edilen kuryelerdir. Bunun en büyük sebebi hızlı olmalarıdır. Moto kuryeler ve express kuryeler motosiklet kullanırlar. Bunun için A2 motosiklet ehliyetine sahip olmaları gerekmektedir. Korunma kasklarını ve  çeşitli ekipmanlarını giymeleri gerekmektedir. Bu onlar için görevden çok zorunluluktur.  Hem kendi can güvenlikleri için hem de trafikte bulunan diğer araçtaki insanların can güvenlikleri için dikkatli olmaları gerekmektedir. Trafik canavarı olmanın hiçbir lüzumu yoktur.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir