Home » diğer » Masa Başı Çalışanların Dikkat Etmesi Gerekenler
masa başı çalışma, masa başı çalışanlar nelere dikkat etmeli, masa başı çalışanların yaşadığı sorunlar

Masa Başı Çalışanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Günümüzde birçok iş masa başında yapılmaktadır. Bu sebeple saatlerce sandalyede oturmak bazen bel ağrısı ya da duruş bozulması gibi durumlara sebebiyet verebilir. Bu sebeple de kişilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunları kısaca inceleyeceğiz.masa başı çalışma, masa başı çalışanlar nelere dikkat etmeli, masa başı çalışanların yaşadığı sorunlar

Uygun Sandalye

Sandalye seçiminde bulunurken de uygun olmasına özen gösterin. Oturduğunuz vakit en azından yanlardan 3-5 santim boşluk olmasına özen gösterin. Tabii ki iş yerinizde bulunan sandalyeleri sizin seçmeniz çoğu zaman mümkün olmayacaktır. Bu tür durumlarda da en azından ofiste yer alan kendiniz için en uygun olduğunu düşündüğünüz sandalyeyi tercih edin. Bunun yanı sıra bel destekli sandalyeleri kullanın. Bazı kişiler bel desteği olmayan sandalyelerin daha rahat olduğunu düşünse de bu uzun süre oturumlarda bel ağrısına yol açacaktır.

Dik Oturun

Birçok kişi masa başında otururken kambur şekilde oturur. Bu da ilerleyen yaşlarda ciddi sıkıntılara yol açar. Bu sebeple de dik oturmaya mutlaka alışmanız gerekir. Bunun için de önce hafif eğik oturup sonrasında yavaş yavaş dik pozisyona geçerek bu duruma alışabilirsiniz.

Ayaklarınız Yere Bassın

Bacak bacak üstüne oturarak tüm gününüzü geçirmek bir süre sonra kan akışını azaltacaktır. Bu sebeple iki ayağınız da tam basacak şekilde oturmanız çok daha verimli bir oturma yöntemi olacaktır.

Oturma Açısı

Belki de en önemli durum da oturma açısı olacaktır. Bilgisayar başındaysanız bu durumda en az bilgisayarla aranıza 40 santim koymanız gerekecektir. Bunun yanı sıra dizler ve dirseklerin de 90 derece açıyla durmasına özen gösterin.

Ayağa Kalkın

Sürekli bir şekilde oturmak en konforlu sandalye ve en doğru pozisyonda olsanız bile bir süre sonra can sıkıcı olmaya başlayacaktır. Bu sebeple de mümkün olduğunca ayağa kalkın ve bu şekilde rahatlayın. Eğer işiniz yoğunsa da eğer laptopla işiniz varsa eğer ortam müsaitse ayakta da işinizi yapmaya çalışın.

Bu şekilde kurallara dikkat ettiğiniz takdirde ileriki zamanlarda kamburluk, eklem ağrıları gibi birçok durumun önüne geçip sağlıklı bir şekilde işinizi yapabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir