Home » diğer » New York Hakkında Bilinmesi Gerekenler
New York nasıl bir yer, New York hakkında bunları bilmeli, New York hakkında neler bilinmeli

New York Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Birçok kişinin hayalleri arasında Amerika ziyareti bulunmaktadır. Amerika’ya gidildiği vakit de ilk olarak görmek istedikleri şehirlerden bir tanesi de şüphesiz ki New York olacaktır. İşte New York hakkında bilinmesi gerekenler.New York nasıl bir yer, New York hakkında bunları bilmeli, New York hakkında neler bilinmeli

  • New York denildiği vakit insanların aklına gelen ilk yapı Empire State binası oluyor. Bu yapı 102 katlı 381 metre uzunluğunda olan bir yapı. Bilmeyen biri bu yapının yapılmasının yıllar aldığını düşünse de Empire State binasının yapımı sadece 1 yıl sürmüştür.
  • Fast food ürünleri arasında her zaman ayrı bir yeri olan pizzanın Amerika ile tanıştığı ilk yıllarda ilk pizza restoranı da New York’a açılmıştır.
  • Homeless yani evsiz insanlar Amerika’nın genel bir sorunu. Gece geç vakitlerde sokakta kalan birçok insan görmek mümkün. İşte bu insanların yaklaşık 60.000’i de New York sokaklarında kalıyor.
  • Taksicilerin belki de en çok para kazandığı şehirlerin başında New York geliyor. Fakat New York’ta bir taksi plakası almanın bedeli de 1 milyon doları buluyor.
  • Şehirde birçok milyoner var ve dünya üzerinde en çok milyonere sahip şehir. Öyle ki New York’ta her 21 kişiden 1’inin milyoner olduğu biliniyor.
  • Dışarıdan bakıldığı zaman mutsuz insanların epey az olduğunu düşünebilirsiniz fakat New York’ta yaşayan insanların Amerika’nın en mutsuz insanları olduğu da New York hakkında bilinmesi gerekenler arasında yer alıyor.
  • Amerika yapımı dizi ve filmlerde dikkatinizi çeken bir detay da şüphesiz ki her evin bahçesinde en az bir ağaç dikili olmasıdır. Özellikle New York’ta ev sahipleri istediği vakit bedava olarak evlerine bir ağaç dikiliyor.
  • New York’a gittiğiniz vakit korna sesi duymanız pek mümkün olmayabilir. Çünkü New York’ta korna çalmak illegaldir ve korna çalan kişiler para cezasıyla karşı karşıya kalabilir.
  • New York denildiği vakit müzeler de hemen akla geliyor. Dünyanın en büyük müzesi olarak kabul edilen The Metropolitan Museum of Art da New York’ta bulunuyor. Yaklaşık 2 milyonun üstünde esere ev sahipliği yapan müze günün birçok vakti de yoğun oluyor.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir