Home » sağlık » Ortodonti Tedavisi Hangi Kusurları Gidermek İçin Kullanılır?
ortodonti tedavisi, ortodonti hangi kusurları kapatır, ortodonti tedavisi neden yapılır

Ortodonti Tedavisi Hangi Kusurları Gidermek İçin Kullanılır?

Ortodonti bilim dalı üzerinde uzmanlaşan diş hekimlerine ortodontist denir. Dişin yapısal bozuklukluları için yapılan tedavilerin tümü ortodonti tedavisidir.  Sağlıksız bir ağız ve diş yapısı, dişlerin bozukluğundan kaynaklanabilir. Bu sebeple diş bozuklukları ihmal edilmemeli ve en kısa zaman içerisinde tedavi edilmelidir.

Ortodonti Tedavisi Alanına Giren Yapısal Bozukluklar

Gömük Dişler

Çene yapısına bağlı olarak, çıkması gerektiği noktada yeterli yer bulamayan dişler çıkamayarak içeride gömülü kalmasıdır. Bu tür dişlerin tedavisiyle ortodonti ilgilenmektedir.ortodonti tedavisi, ortodonti hangi kusurları kapatır, ortodonti tedavisi neden yapılır

Dişler Arasındaki Boşluklar

Bazı kişilerin dişleri arasında, olması gerektiğinden fazla boşluk oluşur. Dişler arasında boşluk görülme durumu en çok üst orta dişlerdedir. Rahat yemek yemek için dişlerin arasında boşluk olmaması gerekir. Dolayısıyla bu tür dişlerin tedavi edilmesi önerilmektedir.

Ön Açık Kapanma

Ağız tamamen kapalı haldeyken, arka dişlerin birbirine değmesi sırasında ön dişlerin değmemesidir. Bu duruma ön açık kapanma adı verilmektedir. Bu diş sorununun tedavisi, de ortodonti alanına girmektedir.

Çarpıklık

En sık görülen diş sorunlarındandır. Çene yapısından kaynaklı olarak, dişler çıkması gerektiği yerden çıkamayıp, farklı yerlerden çarpık bir şekilde çıkması durumudur. Birçok diş ise üst üste çıkmaktadır. Bu sorun için pek çok tedavi yöntemi uygulanabilmektedir.

Çapraz Kapanma

Normal bir şekilde ağız kapanması, üst dişlerin önde alt dişlerin ise arkada kalması halindeki kapanmadır. Bazı kişilerde bu durum tam tersidir. Yani alt dişler öne çıkarken, üst dişler arkada kalır. Bu tür diş sorunu olanlar dışarıdan bakıldığında bile hemen belli olur.

Bütün bu sorunların ortodonti tedavileri mümkündür. Çocuklarında herhangi bir çene ve diş sorunu gözlemleyenler hemen bir diş hekimine danışarak, ortodonti tedavisinin uygulanıp uygulanmayacağı hakkında bilgi edinmelidirler.

Bu tedavi 8 yaşından büyük olan herkeste uygulanabilir. Dişlerin olması gerektiği gibi sıralı ve sağlıklı olması için tedavi şarttır. Tedaviye başlamadan önce, ortodonti tedavileri hakkında küçük çapta bir araştırma yapmanız önerilmektedir. Daha sonra, kaliteli bir ortodontiste giderek, dişlerinizin tedavi planını yapabilirsiniz. Ortodontistin uygun gördüğü bir ortodonti tedavisi ile sağlıklı ve güzel dişlere kavuşabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir