Home » diğer » Otomatik Vites Araç Ehliyeti Nasıl Alınır?
otomatik vites ehliyeti, otomatik araç ehliyeti fiyatları, ehliyet fiyatları

Otomatik Vites Araç Ehliyeti Nasıl Alınır?

Son yıllarda ülkemizde otomatik vitesli araçlar, manuel vitesli araçlara göre daha çok tercih edilmeye başladı. Bunun en büyük nedenlerinden biri otomatik vitesli araçların kullanımının manuel (düz) vitesli araçlara göre daha kolay ve konforlu olması. Otomatik vitesli araçlar önceleri manuel (düz) vitesli araçlara göre daha fazla yakıt tüketimine sahiptiler. Yakıt tüketimindeki bu fark, günümüzde araç üretiminde kullanılan yeni nesil şanzımanlarda (robotik şanzıman) manuel (düz) vitesli araçlar ile aynı düzeye getirilmiştir.  Diğer bir sebep ise, araç üreticilerinin günümüzde eskiye oran ile daha fazla otomatik vitesli araç üretmeye başlamalarıdır. Düşük motor hacimlerinde ve hatta dizel motorlu araçlarda bile otomatik vites seçeneği sunulmakta. Ehliyetini 2016 yılından önce alan sürücüler otomatik veya manuel vitesli araç kullanabilmek için manuel vitesli araç ile eğitim alıp yine bu araçlar ile sınava girmek zorundaydı. 2016 yılında yönetmelikte yapılan düzenleme ile isteyenler otomatik vites ehliyet alabileceklerdir.otomatik vites ehliyeti, otomatik araç ehliyeti fiyatları, ehliyet fiyatları

Otomatik Vites Ehliyet Nasıl Alınır?

Sürücü adayları otomatik vites ehliyeti almak istiyorlar ise, sürücü kursuna kayıt yaptırırken otomatik vites ehliyet istediklerini belirtmeleri yeterli. Sürücü kursu eğitimi sırasında sadece otomatik vitesli araçlarla direksiyon eğitimlerini tamamlayıp, sürücü sınavına da otomatik araçla gireceklerdir. Otomatik vites ehliyeti için ayrı bir sınıf yoktur. Sınavdan başarılı olduğunuzda alacağınız ehliyete ”otomatik vitesli araç kullanabilir” ibaresi eklenecektir.

Otomatik Vites Ehliyeti İle Manuel Vitesli Araç Kullanılabilir Mi?

Yönetmelikteki bu değişiklik en çok manuel vitesli araç kullanmakta zorluk çeken bayan sürücü adaylarını sevindirdi. Bu değişiklik sevindirmek ile beraber birkaç soruyu da akıllara getirdi. Bunlardan ilki ” otomatik vites ehliyeti alınınca manuel vitesli araçlar kullanılabilecek mi?” Bu sorunun cevabı ise gayet net bir şekilde yönetmelikte belirtilmiştir, otomatik vites ehliyeti alan sürücüler manuel vitesli araç kullanamayacaklar. Diğer bir soruda ” manuel vites kullanabilmek istersem ne yapacağım?”. Otomatik vites ehliyet almış olan bir sürücünün kendi ehliyet sınıfına ait manuel aracı kullanmak istemesi durumunda; sürücü kursuna başvurup, manuel direksiyon eğitim süresinin yarısı kadar daha eğitim alarak tekrar sınava girmesi gerekmekte.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir