Home » diğer » Otomatik Vites Ehliyet Alımı
otomatik vites ehliyeti, otomatik vites ehliyeti almak

Otomatik Vites Ehliyet Alımı

Bilindiği gibi geçtiğimiz yıllarda yapılan direksiyon sınavları oldukça kolay ve rahat geçmekteydi. Fakat günümüzde, yeni yönetmeliklere göre bu sınavlara katılmak bile artık biraz güçleşmeye başlamıştır. Ders içerikleri, sınava katılma şartları ve direksiyon sınavlarında kullanılan parkurun zorluk derecesi bazı kişilere bir takım problemler oluşturmaktadır. Aslında bunların yanı sıra gündemde bulunan otomatik vites ehliyet alımı ile birlikte de kolaylıkların getirildiği de bilinmektedir.otomatik vites ehliyeti, otomatik vites ehliyeti almak

Otomatik vites ehliyeti nedir?

Yönetmelikte bu değişiklik yapılmadan önce bildiğiniz gibi otomatik bir araç kullanacak olsanız dahi, B sınıfı ehliyetine sahip olmanız gerekiyordu. Yani, zorunlu olarak manuel bir araçla sınava girmekteydiniz. Yapılan değişiklikler ile birlikte otomatik vitesli araçlar için, otomatik vites ehliyet alımı B1 sınıfı ile mümkün oluyor. Artık manuel araç kullanmadan, direksiyon sınavlarına otomatik araçlar ile girebilir, sınavları daha rahat geçebilirsiniz. Fakat bu ehliyet ile birlikte sadece otomatik araçların kullanımı yasal olmaktadır. Yani manuel bir araç kullanacaksanız B1 ehliyetin sizlere her hangi bir getirisi olmayacaktır.

Sınav öncesi ön sınav

Bu gelişimler ile birlikte B1 asıl direksiyon sınavından önce artık özel sürücü kursları kendi bünyesinde bir ön sınav yapmaya hazırlanıyor. Yani asıl sınava katılmadan önce kursun yaptığı ön sınavda başarılı olmanız gerekiyor. Bu sınavdan önce ise 2 saat simülatör eğitimi ve daha sonra da 12 saatlik bir trafikte araç kullanma eğitimi ile sınava alınacağı belirtildi.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir