Home » diğer » Parfüm Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
parfüm seçimi, parfüm nasıl seçilir, parfüm kokusu seçimi

Parfüm Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanlar için özellikle ilk görüşmede koku çok önemlidir. Kimyasal olarak insanlar ilk kokuları sayesinde insanlardan hoşlanırlar ya da hoşlanmazlar. Bu nedenle her buluşma için seçilen parfümün kokusu farklı olmalıdır. Ayrıca sadece insanlara ait olan ten kokusu da seçilen parfüm ile uyum sağlamalıdır. Hal böyle olunca parfüm kokusunu seçmemiz oldukça önemlidir. Peki, parfüm kokusunu nasıl seçmeliyiz?parfüm seçimi, parfüm nasıl seçilir, parfüm kokusu seçimi

Parfüm seçerken teninize uygun olması çok önemlidir. Eğer ten ile parfüm arasında uyum sağlanmaz ise, parfüm vücutta çok fazla durmaz. Parfüm seçimi esnasında genel olarak parfüm bileğimize sıkar ve hemen koklarız. Oysa kokunun teninize uyum sağlayıp sağlamadığını anca en az yarım saat geçtikten sonra anlayabiliriz. Tenle karıştıktan sonra bileğimizi kokladığımızda eğer beğeniyorsak o zaman tenimize uygun olduğunu anlayabiliriz. Parfüm seçiminde diğer bir ayrıntı, yemek yedikten sonra seçilmemesi gerekmektedir. Yani bir başka deyişle parfüm yemek yemeden önce seçilmelidir. Çünkü, baharatlı ya da yağlı bir yeme yenildiğinde yediğimiz yemek tenimizden salgılanan kokuyu değiştirdiğinden, kokunun tenimiz ile tam olarak uyumlu olup olmadığını anlayamayız.parfumsecerken dikkat edilmesi gerekenler

Kokuları mevsimlere göre sınıflandırmak yanlıştır

Genel olarak insanlar kokuları yaz kokusu ve kış kokusu olarak ayırırlar. Oysa kokuları mevsimlere bağlı olarak değiştirmek yanlıştır. Unutmamalıyız, kokuyu mevsimler değil, kişinin yediği yemekler etkilemektedir.

İlk buluşmalarda tercih edilecek kokular

İlk buluşmadan karşı tarafa bırakılan ilk imaj önemlidir. Bu imajı belirleyen etkenlerden biri de parfümdür. İlk buluşmada bazı parfüm kokularını tercih etmemek gerekmektedir. İlk buluşmada vanilya, Hindistan cevizi ve çikolata aromalı kokular tercih edilmemelidir. Eğer düğüne katılacaksanız ve gelin sizseniz, tütün, tarçın gibi kokular barındıran parfümleri kullanmamalısınız.

İş görüşmesinde tercih edilecek kokular

İş görüşmesine giderken yumuşak kokular tercih edilmelidir. Sandal, bergamot, pudramsı kokular ile hoş kokabilirsiniz. Doğal kokular insanı en çok etkileyen ve hormonları tetikleyen faktörlerdendir. Bu durumu şöyle bir örnekle açıklayabiliriz. Yanımızdan geçen bir kokuyu duyduğumuzda, koku bizi duygulandırabilir ya da geçmişe dönebilmemizi sağlayabilir. Eski sevgilinin kokusunun aynısını duyduğunuzda bu koku sizi anında etkiler, çünkü hormonlar en çok kokulardan etkilenmektedir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir