Home » anne-çocuk » Polikistik Over Sendromu ve Annelik
polikistik over nedir, polikistik over hatalığı tedavisi, polisttik over belirtileri

Polikistik Over Sendromu ve Annelik

Kadınları endişelendiren “polikistik over sendromu”, yumurtalıklarda çok fazla yumurta birikip büyüyemediğinde ortaya çıkan hormonal bir bozukluktur. Polikistik over sendromu bir hastalık değil, doğuştan gelen bir özelliktir. İnsülin direnci olan ve dolayısıyla aşırı kilolu kadınlar, polikistik over sendromu geliştirme riski altındadır. PKOS ile ilişkili tüm şikayetler için tedavi açısından ilk etapta kilo vermek için diyet ve egzersiz planı kullanılır. Hastanın yaşam tarzındaki bu değişiklik sadece ideal kiloyu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda saç uzamasını da azaltır.polikistik over nedir, polikistik over hatalığı tedavisi, polisttik over belirtileri

İlaç tedavisinin amacı yumurtlamadır.

Tüp bebek aşamasına geçmeden önce iki aşamalı bir tedavi süreci gerçekleştirilir. Hasta ideal kilosuna ulaştığında ilk aşamada yumurta üretimini sağlamak için süreç ilaçla başlar ve genellikle 3 döngü halinde planlanır. Bu aşamada hastanın insülin direncini azaltan ilaçlar da tedaviye eklenebilir. Tedavi sonunda yumurtlama meydana gelirse, hastanın doğal bir ilişki içinde bile çocuk sahibi olma şansı vardır. Ancak yumurtlama sağlanamazsa bu sefer tedavinin ikinci aşaması başlar; yani enjeksiyonlar ve aşılar.

Yaş önemlidir

En kaliteli yumurta gelişimini sağlamak için iğne tedavisi yapılır. Böylece bir veya daha fazla yumurta olgunlaşır ve çatlar. Bu tedavi sırasında aşılama açısından erkekten alınan spermler daha kaliteli olması için laboratuar koşullarında yoğunlaştırılır ve en ideal döllenme için yumurtanın kırıldığı saatlerde yumurtaya en yakın yerde bırakılır. … Enjeksiyonlar ve aşılar da 3 döngü halinde verilebilir. Elbette bu aşamalarda tedavinin en büyük rakibinin “yaş” kriteri olduğunu hatırlatmalı ve şunu vurgulamalıyız: Hastanın doğum geçmişinde herhangi bir ek risk faktörü varsa (ileri yaş, ameliyat öyküsü, tüp tıkanma, vb.) belirtilen bazı adımlar bir sonraki adıma atlanır. Örneğin hasta 35 yaşın üzerindeyse ilaç, iğne ve aşılarla başarı şansı çok düşük olacağı için doğrudan tüp bebek tedavisine başlanabilir. Bu hastalarda tüp bebek tedavisindeki başarı oranları diğer aşamalı tedavilere göre daha yüksektir.

Denemek için birden fazla şans var

Tüp bebek tedavisi ile daha fazla yumurta gelişimi sağlanır. Dolayısıyla birden fazla deneme şansı veren bir yöntemdir. Bu tedavi ile yumurtanın uyarılması nispeten düşük dozlarda ilaçlarla yapılabilmekte ve ortaya çıkan yumurtalar toplanmaktadır. Bununla birlikte, polikistik over sendromlu hastaların yumurta sayısı beklenenden daha yüksekse, bazı riskler ortaya çıkabilir. Onlardan biri; Çok sayıda yumurta ile oluşan embriyoların rahme yapışma şansı azalır. Diğeri yumurtalıkların aşırı uyarılmasıdır.

Yumurtalar önce dondurularak rahim ve vücut dinlendirildikten sonra transfer edilir.

Risklerden kaçınmanın yolları vardır. Taze transfer yerine, ortaya çıkan yumurtalar mümkün olan en iyi aşamada dondurulur ve bir sonraki adet döngüsüne kadar saklanarak rahim ve vücudun dinlenmesine izin verilir. Böylece hem hormonal dengenin normal fizyolojik sınırlara ulaşması için zamana ulaşılır. Bu rahim uykusu tekniği ile hastanın gebe kalma olasılığı da artmaktadır. Tüm bunlara rağmen ilk denemede gebelik oluşmadıysa daha önce kullanılmamış embriyolar ile yeni denemeler yapılabilir (5-10 yıla kadar saklanabilirler). Bu bakımdan tüp bebek tedavisinin kadınlara defalarca şans veren bir yöntem olduğunu tekrar belirtelim.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir