Home » güzellik-bakım » PROTEİN TOZU VE VÜCUT GELİŞTİRME İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER
protein tozunun zararları, protein tozu kullanımı, sporcular için protein tozu

PROTEİN TOZU VE VÜCUT GELİŞTİRME İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Protein tozu ve anabolik steroidler, vücut geliştirme ile ilgilenen kişilerin bu konuda destekleyici olarak tercih ettiği ürünler içinde yer almaktadır. Hızlı bir şekilde kas inşasının kolaylaştırılmasını sağlayan bu ürünleri dozunda ve zamanında kullanmakta önem arz eder. Çeşitli protein tozu kombinasyonları ile kas inşasını çok daha hızlı ve doğru bir şekilde sağlayabilmek mümkün olur. Ancak sadece bu yardımcı ürünlere güvenerek, proteinleri doğal besinlerden almaya çalışmamak sağlığınız için riskli olabilir.

PROTEİN TOZU NE İŞE YARIYOR

Vücut geliştirme sırasında yapılan egzersizler sırasında, kas hücrelerinde belli dejenerasyonlar meydana gelmektedir. Egzersiz bittikten sonraki ilk 1 2 saat içerisinde kasların dinlendirilmesi ve tekrardan inşa edilmesi vücut tarafından gerçekleştirilir. Bu sırada vücuda protein alınmaz ise, kas yıkımı gerçekleştir ve böylece vücut daha zayıf ancak formda olan bir görüntü kazanıyor. Bu sebeple eğer kas geliştirmek istiyorsanız, egzersizden hemen sonra hiç geç kalmadan protein almanız gerekmektedir. Bunun için kendinize proteinli yiyecekler ile zenginleştirilmiş bir menü hazırlamaya zorlanıyorsanız kesinlikle protein tozu almalısınız.protein tozunun zararları, protein tozu kullanımı, sporcular için protein tozu

PROTEİN TOZU VE ÇEŞİTLİ ALTERNATİF PROTEİN KAYNAKLARI

Protein tozu, peynir altı suyundan elde edilmektedir. Bu ürün proteinlerin konsantre edilmiş hali olduğundan etkisi çok daha hızlı olur. Ancak, özellikle yumurta, beyaz et ile bulgur pilavı gibi doğal besinlerin bu süreç içinde kesinlikle ihmal edilmemesi gerekiyor. Haşlanmış yumurtanın beyazı bu konuda size daha fazla yardımcı olmaktadır. Bunun yanında farklı menülere ihtiyaç duyuyorsanız, menülerinde zaman zaman mantar bitkisini de tercih edilebilir. Dolayısıyla kas geliştirmek için protein tozu kullanmak, bel bağlanması gereken tek yöntem olmaz.

PROTEİN TOZUNUN OLASI YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Aşırı protein tozu tüketimi, geri dönüşü olmayacak birçok rahatsızlığa sebep olabilir. Bunların en başında ise kemik erimesi geliyor. Vücuda aşırı miktarda protein tozu alınması, kanın asit özellik kazanmasına sebep olmaktadır. Bu durum kendi başına bile çok tehlikeli iken, kemiklerden kana kalsiyum geçişi de bu aşamada gerçekleşir ve uzun vadede kemik erimesi problemi ortaya çıkmaktadır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir