Home » sağlık » Protein Tozunun Sağlığa Etkileri
protein tozu kullanımı, protein tozunun zararları, protein tozunun yararları

Protein Tozunun Sağlığa Etkileri

Protein tozları özellikle sporcular tarafından kullanılmakta olan ek besin maddesi olarak görülmektedir. Özellikle sporcuların kas gelişimlerine olumlu yönde etki sağlayan protein tozu dünyadaki pek çok sporcu tarafından kullanılıyor. Fakat protein tozları; gerek kas kaybına sebep olabilecek çeşitli hastalıklarda gerekse de kanser hastalarında ise protein beslenme desteği sağlamak amacı ile de kullanılıyor.protein tozu kullanımı, protein tozunun zararları, protein tozunun yararları

Protein Tozunun Kullanımı

Sporcuların yoğun olarak kullanımı olan bu protein tozlarının genel kullanım amacı yoğun kas kullanımında etkini kaybetmiş veyahut pasif olan kasların güçlenmesi ve dinamiklik için kullanımı tercih edilmektedir. Protein tozu kullanımında aşırıya kaçmak zararlı olmaktadır. Bu sebeple kullanımında aşırıya kaçılmaması ilk dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Özellikle de sporcuların hemen bu ürünü kullanarak kas yapmak istemesi olumsuz sonuçlar doğura bilir. Spor yapmaya başladıktan yaklaşık 4 ay sonrasında protein kullanımı öneriliyor. Kullanım miktarı ise kişinin günlük protein ihtiyacına farklı oranlar gösterebileceği de unutmamanızda fayda var. Protein tozlarının kaslar için etkili ve önemini bilmeyen yoktur. Ancak fazla yani dozun arttırılması dolayı mide ile bağırsaklarda yan etkisi görülmesine sebebiyet vermektedir. Etkili ama dikkat gerektiren tozların kullanım ve dozu oldukça önem arz etmektedir. Kusma, gaz, karın ağrısı, ishal gibi problem bu durumlarda görülmektedir. Ayrıca daha ileri seviyede aşırı protein tozu vücudun kalsiyum oranını düşüreceğinden dolayı kemik erimesi gibi kötü durumun oluşmasını sebep olabilir.

Protein Tozunun Fazla Kullanılması

Aşırı oranda protein yüklemesi yapılması böbreklerde taş oluşumuna veya karaciğerlerde problemlere sebep de olmaktadır. Yani protein tozu kullanım miktarı kesinlikle uzman eşliğinde belirlenmeli ve o şekilde uygulanmalıdır. Bu kullanım oranı genel olarak kişinin kilo miktarının iki katı gram olarak verilmektedir. Örnek vermek gerekirse; 70 kilo birinin 140 gram protein tozu kullanması şeklinde öngörülüyor.  Fakat unutulmaması gerek şey bu oran düzenli spor yapan biri için verilmektedir. Protein tozları sporcuların antrenman sonrasında kullanması gereken bir ek yardımcıdır. Antrenman sonrasında doğru miktarlarla kullanıldığı zaman kesinlikle bir yan etkileri bulunmuyor. Ancak aşırı kullanım sıkıntılara sebep olmaktadır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir