Home » Cinsellik ve Cinsel Bölge » Rahim Sarkması Belirtileri Neler?
rahim sarkması, rahim sarkma belirtileri, rahim sarkması tedavisi

Rahim Sarkması Belirtileri Neler?

Vajina bölgesinde yaşın zamanla ilerlemesi, yapılan doğumlar ile şekil bozukluğu oluşabilir. Bağların gevşemesi ile genital organların vajina içine sarkması oluşur. Rahim sarkması da, bazı etkenler sonucunda rahimin vajina içerisinden dışa sarkmasıdır. Bu durum hayati bir tehlikeye sebebiyet vermese de kişinin günlük işlerinin aksamasına ve ağrılara neden olmaktadır.rahim sarkması, rahim sarkma belirtileri, rahim sarkması tedavisi

 Rahim Sarkması Belirtileri Nelerdir?

Rahim sarkması belirtileri kişinin hastalık derecesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Rahim sarkması yeni başlamış ise, genelde hiçbir belirti göstermez. Hastanın şikayetleri sabahın erken saatlerinde az olarak başlar akşam saatlerine yakın daha çok çoğalır. Bu ağrılar hastanın günlük yaşantısını etkiler. Orta ve ileri derecedeki rahim sarkması belirtilerinde ise, bel ağrısı, vajina içinden bir şeylerin akması, cinsel ilişki esnasında ağrı hissedilmesi, cinsel isteksizlik ve alt karın bölgesinde oluşan ağrı rahim sarkması belirtilerinin arasında yer almaktadır.

 Rahim Sarması Şikayetleri Nelerdir?

Rahim sarkmasının farklı dereceleri mevcuttur. Rahimin fazla sarkması durumunda kadın rahmini eliyle hissedebilir. Hatta ilerleyen zamanlarda rahim tamamen vajinadan dışarı çıkabilir. Rahim sarkmasında sadece rahim değil, rahmin yanındaki kalın bağırsak ve idrar torbası da etkilenebilmektedir. İdrar torbasında sarkma oluşur ve hastada idrarını tutamama problemi başlar. Rahim sarkması sorunu olan kadınlarda çoğunlukla uzun süre ayakta kalma, ıkınma, hapşırma ve öksürme gibi durumlarda karnın alt bölgesinde ağrı hissedilir. Bu ağrı yaşam kalitesini etkilemektedir.

 Rahim Sarkması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahim sarkması tedavisi hastadan hastaya değişmektedir. Tedavi edilecek kadın hastanın, yaşı, çocuk isteyip istemediği, hastalık derecesi ve hastanın genel sağlık durumu tedavinin şeklini değiştirebilir. Rahim sarkması problemi yeni başlamış kişilerde Kegel egzersizleri denilen ve vajina çevresindeki kasları çalıştıran ve sarkma durumunu kısmen de engelleyecek egzersizler yapılarak bu durum engellenebilir. İleri derecedeki rahim sarkması probleminde egzersizler bir sonuç vermeyeceği için cerrahi operasyon şart olmaktadır.

Çocuk sahibi olan ve yine hamile kalmayı düşünen kadınlarda rahim sarkması sonucunda öngörülen tedavi şekli, vajina daraltılma operasyonu olmaktadır. Vajina daraltma ameliyatı geçiren kadınların hamilelik durumunda normal doğum yerine sezeryan doğum yapmaları gerekir. Doğum yapma düşüncesi olan kadında rahim alınma işlemi gerçekleştirilmez.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir