Home » sağlık » Ruh Sağlığınızı Korumanın 9 Yolu
ruh sağlığı, ruh sağlığını koruma, ruh sağlığı nasıl korunur

Ruh Sağlığınızı Korumanın 9 Yolu

En az fiziksel sağlığınız kadar önemlidir ruh sağlığı. Nasıl vücudunuza iyi bakıyorsanız, zinde ve fit olması için spor yapıyor ve düzenli besleniyorsanız, ruhunuza da aynı ölçüde iyi bakmalı ve onu güzelliklerle beslemelisiniz. Aksi halde ruh sağlığınızı koruyamazsınız ve bu durum birçok fiziksel hastalığı da beraberinde getirir. Ruh sağlığınızı koruyabilmek için bazı detayları bilmeniz gerekir.ruh sağlığı, ruh sağlığını koruma, ruh sağlığı nasıl korunur

İşte size ruh sağlığınızı korumanın 9 yolu;

  • Her daim olumlu düşünmenin olumlu bir gücü vardır. Buna yürekten inanın ve uygulamaya çalışın. Ancak polyannacılık ile arasında ince bir çizgi vardır. Olumlu düşünmeyi polyannacılıkla karıştırmayın.
  • Kabullenmek hayatınıza olması gereken bir olgu. Her şeyi ve herkesi istediğiniz hizaya sokamazsınız ve olduğu gibi kabullenmek zorunda kalırsınız. Bunun sizi üzmesine izin vermeyin. Ve acizlik çizgisine dikkat edin, her şeyi kabullenmek sizi aciz yapmasın.
  • Çevrenizde bulunan ve yakın ilişkiler kurduğunuz kişiler çok önemli. Bu kişilerin mümkün olduğunda sorunsuz ve olumlu insanlar olmaları size ciddi anlamda fayda sağlayacaktır. Ruh sağlığınız için olumsuz insanları çevrenizden uzaklaştırın.
  • İnsanoğlu hayatı boyunca hep bir beklenti içerisindedir. Bu beklentilerin boyutları ruh sağlığınız için önemli. Aşırı beklenti beraberinde hayal kırıklıkları ve mutsuzluk getirir. Tadında beklentiler ise insana yaşama sevinci verir.
  • Her şeyden ve herkesten önce kendinizi sevin. Kendinize güven ve değer verin. Ama ukalalık boyutuna çıkmasına müsaade etmeyin.
  • Hayat telaş içerisinde geçiyor ve bu telaşa ayak uydurmak zorundasınız. Ancak her an böyle hızlı olamazsınız. Kendinize mutlaka bir zaman ayırın. Biraz hızınızı azaltın, bir tatile çıkın ve ailenizle zaman geçirin.
  • Geçmiş artık geçmişte kaldı. Gelecekte henüz gelmedi. Elinizde olan bugünün kıymetini bilin. Geçmişle yaşamak veya geleceğe odaklanmak size hiçbir şey kazandırmaz. Bugüne bakmayı öğrenin ve bugünün tadını çıkarın.
  • Her insan hata yapar. Dört dörtlük olmak mümkün değil. Başarılı ve mutlu olan insanlar hatalarını gören ve bundan ders çıkarmayı bilenlerdir. Sizde ruh sağlığınız için hatalarınızı görün ve karşı çıkmayın. Başta kabullenemediğiniz bu hataları düzeltmek size gurur verecektir.
  • Stres tüm sıkıntıların başıdır. Ruh sağlığınızı koruyabilmeniz için stresli ortamlardan uzak durmalısınız.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir