Home » diğer » Sabahattin Ali Kimdir? Yaşamı ve Önemli Eserleri
Sabahattin Ali kimdir, Sabahattin Ali eserleri, Sabahattin Ali hayatı

Sabahattin Ali Kimdir? Yaşamı ve Önemli Eserleri

Sabahattin Ali 25 Şubat 1907 senesinde Kırklareli’nin Eğridere ilçesinde dünyaya gelmiştir. Edebi kişiliği toplumcu ve gerçekçi çerçevede şekillenmiştir. Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı’nın en önemli sembollerinden biridir. Daha çok öykü türünde eserler ortaya koysa da başarılı romanları da mevcuttur.Sabahattin Ali kimdir, Sabahattin Ali eserleri, Sabahattin Ali hayatı

Anadolu’da kısa bir dönem öğretmenlik yapan Sabahattin Ali dönemin hükümeti tarafından dil eğitimi alması için Almanya’ya gönderildi. Vatana döndüğünde Almanca Öğretmeni olarak çalıştı ve daha sonra komünizm propagandası yapmakla suçlandı. Bu durum onun tutuklanmasına neden oldu. Sabahattin Ali bu dönemlerde Türk devlet yetkililerini çeşitli eserlerinde eleştirdi ve bu da onun memurluktan ihracına neden oldu. Ardından Atatürk hakkında yazmış olduğu bir şiir sayesinde devlet kurumlarında yeniden görev almaya başladı. Hayatının son dönemlerinde Türk milliyetçiliği savunucuları ile tartışmaları ile ön plana çıktı. Markopaşa dergisinde Aziz Nesin ile birlikte yaptığı eleştirileri birçok dava konu oldu. Davaların yoğunlaştığı bir dönemde ülkeden ayrılmak istedi ve Bulgaristan’ı geçmek isterken kendisi ile kaçma girişiminde bulunan Ali Ertekin adlı kişi tarafından milliyetçi sebeplerden ötürü 2 Nisan 1948 senesinde öldürüldü. Peki Sabahattin Ali’nin en önemli eserleri nelerdir?

  1. Kürk Mantolu Madonna

Kürk Mantolu Madonna, Sabahattin Ali’nin en bilindik eserlerinden biridir. Roman türünde olan bu eser 3 ana tema etrafında ele alınmıştır. Bu temalar; aşk, yalnızlık ve yabancılaşma olarak betimlenmektedir. Aşk romanı olarak görülse de aslında psikolojik tahlilleri ile ön plana çıkan bir eserdir. Kitabın ana fikri olan ön yargılar ve kurgu biçimi romanı unutulmaz kılan unsurlardandır.

  1. Kuyucaklı Yusuf

Sabahattin Ali’nin roman türündeki ilk eseri Kuyucaklı Yusuf’tur. Romanın konusu ailesini kaybeden 9 yaşındaki kimsesiz bir çocuk olan Yusuf’un evlatlık alınmasıdır. Nazilli Kaymakamı Selahattin Bey tarafından evlatlık alınan Yusuf’un şehir hayatına bakış açısı işlenmektedir.

  1. İçimizdeki Şeytan

1940 senesinde yayımlanan İçimizdeki Şeytan adlı kitap yine roman türünde bir eserdir. Kitabın konusu hayata bakış biçimleri son derece farklı olan iki insanın boşanma sürecidir. Romana hakim olan ana düşünce ise “yalanlar” dır. En beğenilen eserlerinden biridir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir