Home » sağlık » Saçlar Neden Mat Olur?

Saçlar Neden Mat Olur?

Doğal tonlar hepimizin saçında vardır. Kırmızı ve turuncu kızıl saçlarda, sarı tonlar ise açık renk saçlarda bulunur. Oksijenli suyu kuaförünüz saçınızı boyama aşamasında kullanmıyorsa, doğal kızıl ve altın tonlarınız korunur. Saçı açan oksijenli su aynı zamanda zamanla hassaslaştırır. Matlaşma hassaslaşmayla beraber artmaya başlar. Saç renk ve tonlarından anlayan bir profesyonele kendinizi teslim ederek, matlaşmanın önüne geçebilirsiniz.saçların matlaşma nedenleri, saç neden matlaşır, saç matlaşma sorunu

Saç Neden Matlaşır? Saçlar Neden Mat Olur?

Yanlış Renk Seçimi: Saçınız için doğru rengi kuaförünüz seçememişse, boyadan hemen sonra bile saçınız mat görünebilir. Çok fazla gölge yapıldıysa da kendiliğinden saçlar mat görünebilir. Kullanılan renkte eflatun ya da doğal kül tonları tercih edilerek bunun önüne geçilebilir. İnsanların çoğu kül rengi kullandıklarında saçlarının kül rengi tonunda olacağını düşünüyor. Ancak saçın doğal renginden kül rengi daha açıksa hiçbir sorun olmayacaktır. Mesela kahverengi saçlar, doğal saç renginden iki ton açık, mavi bazlı bir renge boyanabilir. Saç bu şekilde kontrollüce renklendirilirse matlaşmanın da önüne geçilmiş olur.

Çok Açık Renk: Matlaşma, saçınız eğer doğal renginizden iki kat ya da daha fazla açılırsa kaçınılmaz olur. Rengin matlaşması, sarı ya da turuncuya dönmesi, saçı koyulttukça azalır.

saçlar neden matlaşırToner Kullanın: Matlaşmanın baş düşmanları; saç rengini dengeleyici ve parlaklık veren tonerlerdir. İstenmeyen tonların ortaya çıkmasını, toner kullanımı engeller. Kuaförlerde de tonerler bulunabilir ama evde uygulamak için de bulabilirsiniz. Bir ton, yeni boyanan saçın rengini düşürürler. Öncelikle bunun için saç renginizin doğru ve mat ya da açılmış bir renk olmaması gerekiyor. Geçici olarak rengi sabitlemeyi, renkli toner kullanmak sağlayacaktır. Ancak birkaç hafta içinde saçlarınız tekrar matlaşıp akmaya başlayacaktır. Saç rengini, açık renk tonerler ya da tonikler tedavi etmeyebilir. Ancak saça sağlıklı bir görünüm verirler.

Gölgelendirme: Kötüye giden bir saç enginiz olmaya başladığında, canlanması için gölgelendirin. Ana renk saç tonunu koruyarak, matlaşan kısımları koyulaştırın ve böylece saç akmalarının önüne geçin. Sarı renkteki saçların terapisi adına koyu sarı renkler kullanılabilir.

Eflatun Renk Veren Şampuanlar: Şampuan ve kremler içeriğinde eflatun renk pigmentleri bulundurursa saçtaki sarı ve turuncu tonlarını dengeler. Eflatun turuncunun karşıt rengiyken, var olan matlaşmayla da savaşır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir