Home » güzellik-bakım » Sağlıklı Saçlara Nasıl Sahip Oluruz?
sağlıklı saça sahip olma, sağlıklı saçlar için neler yapılmalı, saç sağlığı için yapılması gerekenler

Sağlıklı Saçlara Nasıl Sahip Oluruz?

Düzgün beslenin

Aldığımız her besin sadece vücudu değil, saçlarımızı da besliyor. Yapı taşı protein olan saç tellerimiz için beslenmede protein alımına dikkat etmek çok önemlidir. Bununla birlikte protein oluşumuna yardımcı minerallerin olduğu besinleri tüketmeliyiz. Kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, kuru meyveler ( özellikle kuru üzüm ), kuru yemiş ( fıstık, fındık, badem ) ,ton ve somon balığı, kabuklu deniz ürünleri ve ay çekirdeğini bolca tüketmeliyiz.sağlıklı saça sahip olma, sağlıklı saçlar için neler  yapılmalı, saç sağlığı için yapılması gerekenler

  1. Maske yapmayı unutmayın

Her hafta düzenli olarak saça maske yapmak, tüm saç stilistlerinin ve tüm dermatologların önerdiği bir uygulama. Maske saçın kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlarken aynı zamanda parlak görünmesini ve yumuşak doku kazanmasını sağlıyor. Saça yapılan maskelerin en önemli malzemesi ise zeytinyağı..

  1. 2 ayda bir uçlarını kestirin

Maalesef saçlar uzadıkça saç uçlarımız kırılıyor. Saç uçlarının kırılmasını yavaşlatabilsek bile tam olarak engelleyemiyoruz. Bu nedenle de saçların minimum 1.5 ay, maksimum 2 ayda bir kesilmesi saç sağlığı açısından çok önemli.

  1. Saçlarınızı dinlendirin

Vücut nasıl yoruluyorsa saçlar da yorulabilir. Kurutma makinesi, saç düzleştirici ve maşa gibi yüksek ısılı makinelerin saça temasını en aza indirip, en azından haftada bir kere saçları yıkandıktan sonra havlu yardımıyla nemini alıp kendi kendine kuruması için bırakmak gereklidir. Yüksek ısı saçları kurutur. Ayrıca fazla sıcak kadar fazla soğuk da sakıncalıdır. Saçlarınızı ılık su ile yıkamayı tercih edin.

  1. Cilt sağlığına dikkat

Kepek, kadın erkek fark etmeden herkesin sorunu haline gelebiliyor. Kullanılan şampuanlara ve yapılan bakımlara rağmen saç kepeklenip, deri dökülmeye devam ediyor ve yaralar oluşuyorsa kesinlikle uzman yardımı alınmalı. Sağlıksız bir cilt sağlıklı saçların düşmanıdır.

  1. Saçlarınızı tararken dikkatli olun

Saçınızı tararken dozunu abartmayın. Zira abartılı taramak saç dökülmelerine sebebiyet verebilir. Islak saçlara kesinlikle yuvarlak fırça ile şekil verilmemelidir. Saçlar top uçlu bir fırça ile taranmalıdır. Ve saçlar abartılı taranmasındansa hafif hareketlerle düzeltilmelidir.

  1. Mevsim neyse ona göre bakım yapın

Doğru zamanlarda, doğru mevsimlerde, doğru bakım ürünlerini kullanmak gerekir. Kışın nemlendiricili ürünler tercih edilirken, yazın ise saça ağır gelecek bakımlardan kaçınılmalıdır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir