Home » sağlık » Sedef Nedir, Sedef Hastalığı Kimlerde Görülür?
sedef hastalığı kimlerde görülmektedir, sedef hastalığının tedavisi, sedef hastalığının belirtileri

Sedef Nedir, Sedef Hastalığı Kimlerde Görülür?

Günümüzde pek çok kişinin merak ettiği konulardan biri ise sedef nedir? Sorusu olmuştur. Peki, bu konuda yeterli bilgiye sahip miyiz yanıtınız hayırsa yazımızda en donanımlı bilgilere ulaşabilirsiniz. Sedef, hastalığının oluştuğu yerlerde kızarıklık şeklinde kendini göstermekte olan ve zaman zaman ortaya çıkabilen müzmin bir deri hastalıklarındandır. Genellikle derinin üst tabakasının kalınlaşarak büyümesiyle sedef renginde kabuklanmalar görülmektedir. Deri birkaç günde bir kendini yenilemeye başlamaktadır. Derinin üzerinde ölü hücre tabakası artmaktadır. Vücudun pek çok bölgesinde belirtisi görülmektedir özellikle; dirsekler, saçlı deri, dizler, bel bölgesi veya tırnaklarda ortaya çıkmaktadır. Kimi hastalarda hafif, kimilerinde ise şiddetli seyreder. Vücudun genel olarak bir çok yerinde sedef şeklindeki kızarıklık ya da kabuklanma gözlemlenir. Tedavisi edilebilir bir sorunlardandır.sedef hastalığı kimlerde görülmektedir, sedef hastalığının tedavisi, sedef hastalığının belirtileri

Kişilerde Görülme Oranları

Toplumumuzda ortalama olarak %2’sinde görülmektedir. Bu durum ise hastalığın ne kadar sık görüldüğünü ortaya koymaktadır. Genç yaşta ortaya çıkma ihtimali daha yüksektir. Özellikle ailede bu hastalığın olması sedef hastası olma eğilimini arttırmaktadır. Ayrıca sedef hastalığı mikropların neden olmadığı bir hastalık olduğundan bulaşıcı bir durum bulunuyor. Sedefin değişik şekilleri bulunuyor. Her sedef birbirinin aynısı olmamaktadır. Peki, sedef hastalığı kimlerde görülür? Sorusuna yanıt verecek olursak; yetişkinlerde, çocuklarda, yaşlılarda farklı özellikler göstermektedir. Çocuklarda kırmızı renkli ve kepekli belirtileri buluyorken yetişkinlerde hastalığın bütün belirtileri görülmektedir. Kabarıklıklar giderek genişlemekte ve kabuklanmalar ortaya çıkmaktadır. Yaşlılarda daha büyük çapta belirtiler gözlemlenir aynı zamanda deri de kalınlaşmalar yaşanmaktadır. Deride sınırları belirgin, pembe renkli bir plak ve özellikle yüzeyinde gümüş renginde kabarıklıklar ile karakterize durumları bulunur. Özellikle kasıklarda, genital bölge, koltuk altı hastalığın belirtisi ortaya çıkabilmektedir.

Sedef Hastalığının Belirtileri

Sedef hastalarında genellikle eklem iltihaplanması görülme ihtimali az olmamaktadır. Bazılarında ise bu iltihaplanma hareket kısıtlılığına yol açmaktadır. Dolayısıyla eklem ağrısı da hastanın şikayetleri arasında yerini almaktadır. Sedef hastalığı gerek erkek gerekse kadınlarda görülen cilt hastalıklarının başında yerini almaktadır. Sedef hastalığı deride kırmızılıklar ve üzerinde sedef gibi beyaz renkte kabuklanmaların bulunduğu kronik bir deri hastalığı olmakla birlikte çocuk veya yetişkinlerde de oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Kadınlarda veya erkeklerde eşit oranda görülebilir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir