Home » sağlık » SENTİNEL LENF BEZİ BİYOPSİSİ
sentinel lenf bezi biyopsisi nedir, sentinel lenf bezi biyopsisi yapımı, sentinel lenf bezi biyopsisi nasıl yapılır

SENTİNEL LENF BEZİ BİYOPSİSİ

Hastalarda meme kanseri tanısı konulduktan sonra en önemli şeylerden bir tanesi koltukaltı lenf bezlerinin konrolü ve buraya yaklaşımdır. Koltuk altı korunmadığı zamanlarda ister istemez burada lenf ödemleri gelişmektedir. Kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bu durum istendik bir olay değildir. Memeyi koruma çabası aksiller için de geçerli olmaktadır. Sentinel lenf bezi biyopsisi amacı koltuk altı tümör olmadığı düşünülen hastalarda kontrol amaçlı uygulanmaktadır.sentinel lenf bezi biyopsisi nedir, sentinel lenf bezi biyopsisi yapımı, sentinel lenf bezi biyopsisi nasıl yapılır

Sentinel lenf bezi biyopsisi için her hastaya uygulanan standart bir yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemin adı ikili boyama yöntemidir. Radyoaktif madde yardımı ile meme başından yapılan enjeksiyonlarla ameliyat öncesi lenf haritası çıkarılmaya çalışılmaktadır. İlla meme başından yapılmasına gerek yoktur. Tümör tespit edildiği takdirde tümörün bulunduğu yerin yanından da yapılabilmektedir. Bu izlemde ilk lenf akımı görülmektedir. Nöbetçi ya da bekçi adı verilen lenf bezinde lenf nodu bulunmaya çalışılmaktadır. Lenf nodu bulunduktan sonra yeri tespit edilir ve hasta ameliyata alınır. Ameliyat öncesinde belirlenen radyoaktivite belirleyici dedektörler ile ameliyat esnasında da lenf nodunun yeri kesinleştirilir ve ameliyat izlem halinde yapılmaya başlanmaktadır. Meme tümörünün olduğu ilk lenf bezi akışı kolayca görülmekte ve yeri net ve tam bir nokta atışı ile tespit edilmektedir. Ameliyat esnasında çıkarılan nodüller eş zamanlı olarak hasta ameliyattayken anında patolojiye gönderilmektedir. Patoloji sonucu olarak pozitif bulgulara ulaşıldığı takdirde bu bir kaygı durumudur. Hasta tam iyileşme sağlanmamıştır ve koltuk altının lenf bezlerinin tamamının alınması gerekmektedir. Bu aşamada negatif sonuç çıkması hasta için şans olabilmekle birlikte cerrahi müdahalenin de sonu anlamına gelmektedir. Hastanın koltuk altının temiz çıkması negatif bulgular ile ortaya çıkar. Bu kapsamda koltukaltının alınmasına ihtiyaç yoktur.

Biyopsi esnasında kullanılan maddeler hiçbir şekilde hastaya zarar vermemektedir. Koltukaltı lenf bezi biyopsisinin doğru örneklemlenmesi ve buradan çıkacak olan sonuçları doğru bir şekilde yorumlamak hasta lehine olan bir durumdur. Önceden yapılan her ihtimale karşı koltuk altının tamamen alınması durumunu ortadan kaldırması ve biyopsi sayesinde pozitif bulgularda koltukaltı bezlerinin alınma seçeneğinin getirilmesi hastaların da psikolojilerini ve iyileşme süreçlerini artırmıştır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir