Home » diğer » SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?
seo nedir, seo nasıl yapılır, seo neden yapılır

SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

SEO ya da Türkçe karşılığıyla arama motoru optimizasyonu internet sitelerinin arama motorlarındaki sıralamalarını yükseltmek ve otoritesini arttırmak için yapılan çalışmalara verilen addır. Bu sayede, internet sitesinin trafiği ve buna bağlı olarak geliri de artmış olur. Başarılı bir optimizasyon için internet sitesinin arama motorlarının istediği kriterlere uygun olarak dizayn edilmesi gerekir.seo nedir, seo nasıl yapılır, seo neden yapılır

SEO Nedir?

Bir internet sitesinin arama motorlarına uygun olarak tasarlanması anlamına gelen SEO, İngilizcede Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonu kelimelerinin baş harflerinden meydana gelir. İnternet üzerinden ürün ve bilgi sorgulaması için kullanılan arama motorları, bulduğu sonuçları listelerken kullanıcılara en faydalı sitelerin üst sıralarda çıkmasını sağlar. Bu sıralamanın belirlenmesinde içerikten site başlığına kadar uzanan birçok faktör göz önüne alınırken, en çok aranan kriter yukarıda da belirtildiği üzere kullanıcı faydası ve kullanıcı deneyimidir.

Anahtar kelimelerde daha üst sıralarda çıkmak için SEO çalışmaları yapılırken dikkate alınması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar şöyle sıralanabilir:

  • İçeriğin özgün olması ve anlam bozuklukları ve anlam kaymaları gibi ziyaretçinin okuma etkinliğini baltalayıcı özellikler içermemesi,
  • İnternet sitesinin hızlı açılması ve gezinmede zorluklara sebep olan bir tasarıma sahip olmaması,
  • İnternet sitesinin mobil uyumlu olması,
  • İçerik başlığı ve içeriğin anahtar kelimeyle paralellik göstermesi,
  • İnternet sitesinde kullanıcı deneyimini azaltan abartılı reklamlar ve içeriğin görünmesini engelleyen veya zorlaştıran pop-uplar bulunmaması vb. gibi faktörler internet sitelerinin arama motorlarına uygunluğunda temel kriterleri oluşturur.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları internet sitesinin kurulum aşamasından sonraki aşamalara kadar uzanan düzenli ve disiplinli bir çalışmayı gerektirir. Sürekli özgün ve güncel içerik paylaşan internet sitelerini seven arama motorları, kullanıcının siteden memnun ve aradığını bulmuş şekilde ayrılmasını ister.

SEO çalışmaları yaparken kullanıcı ve içerik analizleri önem taşır. Kullanıcıya doğru içeriği sunup sunmadığınızı anlamak için içerikleriniz ve ziyaretçilerinizin sitede kalma sürelerini inceleyerek analiz yapabilirsiniz. Eğer internet sitenizin SEO kriterlerine ne kadar uygun olduğunu daha detaylı tespit etmek isterseniz bu konuda hizmet veren ücretli ve ücretsiz çevrimiçi SEO araçlarından faydalanabilirsiniz.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir