Home » diğer » SEO Yapmaya Başlama Süreci (Yazı Dizisi 1/2)
seo süreci, seo yapmaya nasıl başlanır, seo yapmaya nereden başlanır

SEO Yapmaya Başlama Süreci (Yazı Dizisi 1/2)

  • Müşteri İçin SEO Teklifi Hazırlama

SEO teklifi hazırlanırken bu çalışma esnasında ne kadar bir bütçe gerektiği hesaplanmalıdır. Sonrasında müşteriye bu harcanacak bütçenin üzerine çalışma ücreti de eklenerek teklif sunulmalıdır. Teklif dosyasının hazırlanması teklifi sunan kişinin yaratıcılığına bağlı bir durum olduğundan örnek bir teklif dosyası içeriğini kitapta yayınlamıyoruz. Ancak teklif dosyasında yer alması gereken bilgilerin arasında mutlaka bulunması gerekenleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz.seo süreci, seo yapmaya nasıl başlanır, seo yapmaya nereden başlanır

      & Çalışma yapılacak kelimelerin rekabet düzeyine bağlı zorluğu

   & Çalışma yapılacak sitenin kelimelerinde o anda kaçıncı sırada olduğu

   & Rakiplerin ne kadar zorlayıcı olduğu bilgisi

   & Ne kadar sürede sitenin ilerleme kaydedeceği bilgisi

   & Çalışma için gereken bütçe

  • Çalışma yapılacak siteyi inceleme

SEO çalışması yapılacak site SEO’ya uygunluk açısından, hedef kelimelerindeki sıralama konumu açısından incelenmelidir. (Örnek bir çalışma olması açısından www.tesetturgunu.com sitesine SEO çalışması yaptığımızı varsayacağız.) İnceleme şu şekilde yapılmalıdır.

Öncelikle www.wmaraci.com site analiz aracını kullanarak sitenin genel durumuna bakılmalıdır. Aşağıdaki görseli yorumlayacak olursak www.tesetturgunu.com sitesinin Google ve Yandex tarafından indeclendiğini söyleyebiliriz. Sitenin domain yaşı 1.2 yıldır. Domain yaşı 1.2 gibi uzun bir süre olduğundan bu siteye SEO çalışması yapılmasında bir sakınca yoktur. İncelediğimiz www.tesetturgunu.com sitesinin domain yaşı 1-2 ay gibi kısa bir süre olsaydı SEO çalışması yapmak için biraz daha beklenmelidir diyecektik ve çalışmayı erteleyecektik.

Sitenin genel durumu incelendikten sonra backlinklerinin incelenmesi gerekmektedir. Backlinkleri incelemek için örnek çalışmamızda biz ahrefs.com sitesini kullanacağız. ahrefs.com sitesini kullanıp www.tesetturgunu.com sitesini sorguladığımızda aşağıdaki görselde görünen sonuç çıkmıştır. Çıkan sonuca göre www.tesetturgunu.com sitesi 7 tane backlinke sahiptir ve bu 7 backlinki tek bir domainden almıştır. Yaptığımız sorgulamada aşırı backlink alındığına ve gereksiz kelimelerden ya da spam yapabilecek kelimelerden alınmış linklere rastlasaydık bu sorunları giderecek çalışmalar yapacaktık.

Backlink incelemesini yaptıktan sonra site hangi anahtar kelimelerde yükseltilecek ise o kelimelerde şuanda kaçıncı sırada olduğuna bakılmalıdır. Örnek çalışmamızdaki sitenin anahtar kelimesi “tesettür” olsun. Bu sebeple bu sitenin şuanda anahtar kelimelerine kaçıncı sıraya bakmamız gerekmektedir. Bunun için de örnek çalışmamızda www.googlearaclari.com sitesini kullanacağız. Aşağıdaki görselde görüldüğü üzere www.tesetturgunu.com sitesi tesettür kelimesinde ilk 100 sıra içinde yer almıyor.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir